,

کش دوزی با ماسوره

کش دوزی با ماسوره

کش دوزی

کش دوزی با ماسوره

خیاطی یک هنر مدرن است که روز به روز پیشرفته تر شده و طراحان این رشته ایده هایی نو و جذاب ، به بازار عرضه می نمایند . شاید اگر در صنعت پوشاک ، دقت کرده باشید پیشینه ی کش دوزی با ماسوره بیشتر در زمینه ی پوشاک بچگانه و دامن کاربرد داشته باشد اما جذابیت فوق العاده ای در لباس ایجاد می نماید .

تولیدی پوشاک اندیشه ، برند برتر تولید انواع تیشرت و شلوار مردانه و زنانه ، لباس راحتی مردانه و زنانه ، لباس خواب مردانه ، لباس ورزشی مردانه ، انواع ست های خانوادگی ، لباس نوجوان ، انواع ساق شلواری ، بلوز شلوار مردانه و … در سایز بندی و رنگبندی مختلف ، با کسب تجارب عالی در زمینه ی دوخت به بررسی یکی از انواع دوخت به نام کش دوزی با ماسوره می پردازد .

قبل از کش دوزی به چه نکاتی توجه کنیم :

 1. ابتدا به جای نخ معمولی از کش قیطانی باریک ، برای پر کردن ماسوره استفاده نمایید .
 2. کش باید همرنگ  نخ روی کار و پارچه باشد .
 3. ماسوره ی پر شده ، به صورت یکنواخت پیچیده شده باشد .
 4. کشش ماسوره به وسیله ی پیچ گوشتی شل نموده برای این کار در جهت عکس عقربه های ساعت بچرخانید .
 5. برای کش دوزی ، درجه ی دوخت را درشت نمایید .

مراحل دوخت :

 1. برای اطمینان از کیفیت دوخت ، ابتدا روی یک تکه پارچه ، آزمایش کنید .
 2. روی پارچه ای که قصد دوخت دارید خطوط دوخت را با مل خیاطی مشخص نموده و دوخت بزنید .
 3. از شروع دوخت ، پارچه را با دست راست از پشت بکشید تا دوخت راحت تر انجام شود .
 4. در ابتدا و انتهای دوخت ، سر کش را در هر دو طرف ، با نخ زیر گره بزنید تا باز نشود .
 5. خطوط  را می توان هم به صورت افقی و هم عمودی دوخت بزنید . همانطور که اشاره شد حتما این خطوط را با مل یا صابون خیاطی خط کشی نمایید تا انتهای کار نظم دوخت را مشاهده و کارتان تمیز انجام شود .
 6. فاصله ی دوخت را بین ۱.۵ تا ۲ سانتی متر قرار دهید .
 7. پش از اتمام کش دوزی ، دو طرف لباس ( درز بغل ) را دوخت بزنید تا کش کاملا ثابت شده و اطمینان حاصل شود که پارچه ی کش دوزی شده دوام کافی را پیدا نموده است .

یکی از امتیازات کش دوزی با ماسوره این است که اگر لباستان تنگ یا گشادتر از سایز مورد نظر شده باشد به دلیل نخ کشی که در پارچه به کار رفته است در سایز بندی کمتر به مشکل بر خواهید خورد .

از کش دوزی با ماسوره در دوخت بالای دامن بچگانه ، بالاتنه ی پشت یا جلوی پیراهن های بچگانه ، دوخت یقه ، بالاتنه ی لباس مجلسی ، چین کش های لبه جیب و … استفاده می نمایند . و تولید کنندگان لباس بچگانه معمولا با اطمینان از نتایج عالی کش دوزی قسمتی از کار ، این لباس ها را گاها بدون الگو طراحی و تولید می نمایند .

مطالب مرتبط :

انواع دوخت 

آشنایی با انواع نخ ، در صنعت دوخت 

نحوه ی خرید از عمده فروشان پوشاک اینترنتی