نبررسی تاثیر شستشو بر تی شرت وشلوار مردانه اندیشه
,

پارچه ی پنبه ای رسانا و ضد میکروبی

پارچه ی پنبه ای رسانا و ضد میکروبی :

محققان کشورمان موفق شده اند پارچه ی پنبه ای رسانا و ضد میکروبی با استفاده از نانو کامپوزیت گرافن ، دی اکسید تیتانیوم که دارای ویژگی‌های برجسته‌ای در پارچه‌های پنبه‌ای از جمله رسانایی الکتریکی و خاصیت ضد میکروبی عالی و خود تمیز شوندگی است و با این روش پارچه های پنبه ای را بهبود بخشیده اند

این پارچه های پنبه که از نانو کامپوزیت گرافن ، دی اکسید تیتانیوم باعث شده است که پارچه‌ای با خصوصیت عالی فتوکاتالیستی تحت تابش نور فرابنفش و مرئی تولید شود . این پارچه‌ها دارای رسانایی الکتریکی و خاصیت ضد میکروبی عالی بوده و عدم سمیت آن‌ها تأیید شده است . نکته‌ی جالب این است که پارچه‌ ی تولید شده در این طرح ، چند منظوره multifunction بوده و می‌تواند در صنایع مختلف مورد بهره‌ وری قرار گیرد .

فرآیند نانو فتوکاتالیستی:

فرآیند نانو فتوکاتالیستی با استفاده از نیمه هادی‌های نانوساختار ، مانند نانو ذرات دی اکسید تیتانیوم ، به عنوان گزینه‌ ای مؤثر در تجزیه و معدنی شدن ترکیباتی آلی ، همانند پساب مربوط به رنگ ‎زاها شناخته شده است . از مزایای این روش نسبت به سایر روش‌ ها می‌توان به معدنی شدن کامل ترکیبات آلی ، نداشتن معضل پسماند و انجام فرآیند در دما و فشار ملایم اشاره کرد . محقق طرح در مورد فرایند انجام این پژوهش گفت : در ساخت و بررسی خواص پارچه ، ابتدا نانو صفحات اکسید گرافن تولید شد . در ادامه فرایند تکمیل پارچه‌ ی پنبه‌ای با اکسید گرافن صورت گرفت .

پارچه ی پنبه ای رسانا و ضد میکروبی

همچنین به دلیل استفاده از نانو‌ ذرات مس ، می‌توانند در منسوجات مورد استفاده در بخیه زخم و یا باندهای استریل جهت بهبود سریع سوختگی یا زخم به کار روند . در ساخت این محصول ، نانو ذرات مس از طریق روش احیای شیمیایی روی پارچه پنبه‌ای سنتز و بارگذاری شدند. محصول نهایی این سنتز درجا کامپوزیت پنبه یا نانو مس است که به دلیل اتصال شیمیایی بین نانو ذرات و پارچه ، از ثبات بسیار مطلوبی نیز برخوردار است . نتایج آزمون‌های مکانیکی و شیمیایی نشان داده است که ذرات سنتز شده در مقیاس نانو بوده و پارچه پنبه‌ای ، استحکام خود را حفظ کرده است .