معرفی پارچه تریکو
,

پارچه ی پلی استر

پارچه ی پلی استر

در مقاله ی قبل پارچه ی ویسکوز را بطور کامل معرفی کردیم و گفتیم گاها پلی استر را به نام ویسکوز به مشتری میفروشند در اینجا  الیاف پلی استر که از خانواده ی الیاف مصنوعی میباشد را معرفی خواهیم کرد تا بتوانیم تفاوت این دو را تشخیص بدهیم.

ست تیشرت شلوار زنانه

تیشرت شلوار زنانه پلی استر – ویسکوز – لاکرا

البته این نکته درباره ی پلی استر مهم است : الیاف پلی استر ،الیاف مصنوعی با ترکیبات شیمایی مضر هستند که برای سلامتی  بدن  و محیط زیست اصلا توصیه نمیشوند.اما با این حال بسیار مقاوم خوش اطو و زیبا هستند ، هر چند استفاده از پلی استر با درصد خلوص بالا توصیه نشده است ، اما استفاده از آن برای ترکیب با الیاف طبیعی برای ایجاد ویژگی های مثبت در الیاف طبیعی بسیار موثر است ، انواع ترکیبات آن : پلی استر پنبه ای ، پنبه پلی استر ، پلی استر  ویسکوز و … می باشد .

امروزه الیاف پلی استر در کشور های مختلف با نام های متفاوتی ساخه میشود ، ما نام پلی استر در برخی از کشور ها را در اینجا بیان کرده ایم  :

تریلن :انگلستان

ترویرا: المان

ترگال:فرانسه

تریتال:ایتالیا

تترون :ژاپن

داکرون :امریکا

الیاف پلی استر ویژگی هایی دارد که آنرا محبوب کرده است از ویژگی های ان میتوان به دوام و پایداری- قابلیت شستوشو با دست و ماشین- بهداشتی و ضد الرژی-نرم و گرم وسبک -ضد بو و رطوبت  و دوام بالا و.. اشاره کرد .

از این الیاف در تولید لحاف و ملحفه ، بالش ، فیلتر و فیلتر سازی ، اسکاچ شستوشو ، لایی انواع البسه و .. استفاده میشود ، البته کاربرد های آن بسیار زیاد است که در اینجا از ان چشم پوشی میکنیم.

خواص فیزیکی پارچه ی پلی استر :

خاصیت چروک ناپذیری بعلت خواص الاستیسیته

شکل میکروسکوپی: سطوح صاف و بدون چین خوردگی-طول و قطر الیاف برحسب نوع مصرف ساخته میشود . وزن ان بیشتر از نایلون است ، استحکام خوبی دارد ، خاصیت ارتجاعی بالا ، مقاومت بالا در برابر نور خورشید

مقایسه  ویسکوز  و پلی استر

پلی استر: پلی استر کاملاً مصنوعی است. برای تولید این فرآورده از ترکیب دی متیل ترفتالات و منو اتیلن گلیکول و یا اسید ترفتالیک (جایگزین ماده اولیه دی متیل ترفتالات) در مجاورت کاتالیست های مناسب، استفاده می شود. پلیمر حاصل از ترکیب این دو ماده اولیه توسط پمپ از صفحات رشته ساز عبور داده می شود که تحت تاثیر هوای سرد به شکل لیف تبدیل می‌شوند.

ویسکوز: بر خلاف تصور عمومی الیافی بر پایه‌ی طبیعی و همچون پنبه و لینن دارای ماهیت گیاهی(سلولزی) هستند. تنها تفاوتی که می توان به الیاف ویسکوز (ریون) نسبت به پنبه و لینن نسبت داد نحوه‌ی ساخت این الیاف است. الیاف ویسکوز (مانند تولید کاغذ) از خمیر کردن سلولوز تشکیل می‌شوند.

معرفی منبع  و مطالب مرتبط :

شرکت تولیدی پوشاک اندیشه برند برتر پوشاک راحتی واسپرت در باره ی انواع پوشاک ، انواع پارچه ها ، استایل های مختلف ، رنگ شناسی و … مطالب مفیدی را منتشر می کند ، تولیدی پوشاک مشهد در انوع تولیدات خود مانند لباس ست مردانه و زنانه ، لباس ورزشی مردانه ، شلوار اسپرت مردانه ، شلوار اسلش و … که برای فصول پاییز و زمستان تولید میشوند از ترکیب کمتر از ۲۵% پلی استر با پنبه استفاده میکند ، تاعلاوه بر حفظ ویژگی های مثبت پنبه ، آیتم های منفی آن بهبود یابد .