پارچه ی مانتویی
,

پارچه ی مانتویی

پارچه ی مانتویی

بطور میانگین هرخانم ایرانی در طی دو ماه یک مانتو خواهد خرید . این مصرف بالای مانتو و پارچه ی مانتویی باعث ایجاد یک بازار بزرگ رقابتی میان کارخانجات نساجی، طراحان پارچه، عمده فروشی های پارچه و مانتو، شده است.
وجود بازار های بزرگ مانتو ، فروشگاه های تلگرامی ، اینستاگرام همه و همه باعث شده تا رقابت شدید تر باشد و طرح ها و مدل های متفاوتری بوجود اید .

اما انچه برای تولیدی های مانتو مهم است داشتن دانش کافی درباره ی پارچه های مانتویی است .شرکت تولیدی پوشاک اندیشه برند برتر پوشاک راحتی و اسپرت در تولید مانتوی اسپرت پیشگام بوده و در این پست مطالبی درباره ی انتخاب پارچه ی مناسب برای دوخت مانتو ارائه میدهد.

پارچه ی مانتویی

پارچه ی مانتویی

(تولیدی پوشاک اندیشه پیشگام در تولید مانتوی اسپرت متناسب با فصل )

انواع مانتو

بسته به مکان یا فصلی که یک بانو قصد دارد مانتو را بپوشد مانتو های متفاوتی وجود دارد انواع مانتو:

 1. مانتو ساده
 2. مانتو اسپرت
 3. مانتو مجلسی
 4. مانتو یونیفرمی اداری
 5. مانتو بهاره – تابستانی – پاییزه – زمستانی
 6. مانتو دانشجویی و …

ویژگی های پارچه مانتویی

طرح و جنس یک مانتوی ملاک اصلی فروش آن است همه میدانیم که ابتدا چشم  و سپس حس لامسه است که فرد را وادار به خرید می کند.
پس باید به جنس پارچه متناسب با مدل مانتو دقت داشت و ویژگی های کلی پارچه را درنظر داشت همچنین برای دوخت یک مانتو متناسب با نیاز مشتری باید ویژگی پارچه ها را بدانیم.

ویژگی های پارچه ی مانتو

 1. کشی یا غیر کشی
 2. ضخامت
 3. ساده رنگی یا طرح دار بودن
 4. نوع الیاف
 5. عرض پارچه
 6. متراژ هر طاقه پارچه
 7. رنگ پارچه و کیفیت ثبات آن در شستشو

معرفی پارچه مانتویی

پارچه ها انواع مختلفی دارد که میتوان با انها مانتو های مختلفی در طرح های متفاوتی تولید کرد.

 1. پارچه ریون مانتویی :ریون یکی از پارچه های پر مصرف در دوخت مانتو زنانه و دخترانه است که از نظر ضخامت نازک است
 2. پارچه فاستونی : پارچه فاستونی اغلب برای مانتو های رسمی به خصوص یونیفرم های اداری کاربرد دارد. این پارچه دو نوع پلی استر و یسکوز و پشمی دارد.
 3. پارچه جین  مانتویی : این پارچه برای مانتو های بهاره و پاییزه کاربرد دارد.
 4. پارچه نخی : این پارچه خنک و سازگاربا پوست بدن است. البته نباید از عیب چروک شدن زیاد این نوع از پارچه ها و مشکلات آبرفت پس از شستشو نیز غافل بود.
 5. پارچه ویسکوز : پارچه های نخی است که به صورت ساده و کشی (لاکرا) بافته و تولید می شوند و از عمده مصارف آنان در دوخت مانتو های اداری و اسپرت می باشد و طرفداران زیادی را به خود جذب کرده اند.ویسکوز لاکرا در میان خریداران محبوبیت بسیار زیادی داشته و البته وجود کش در الیاف پارچه نیز مزیت های بسیاری دارد که چروک پذیری اندک، خوش فرم بودن پارچه و اتو کشیدن آن نیز بسیار آسان تر خواهد بود.
 6. پارچه تنسل (لی کاغذی ) : پارچه های تنسل که عامه مردم آنها را به لی کاغذی نیز می شناسند جز پارچه های نخی است که مرغوب ترین آنها از ویسکوز بافته شده و رنگبندی خاص آن در دوخت مانتو های تابستانه و لباس های زنانه نقش به سزایی دارد.
 7. پارچه کتان مانتویی : الیاف پارچه کتان گیاهی است.پارچه ی کتان انواع مختلفی دارد که هر کدام برای تولید مانتویی خاص مورد استفاده قرار میگرد. • کتان ضخیم :  معمولا به عنوان مانتو های زمستانه می باشد.• کتان لایت :  بهترین انتخاب برای دوخت مانتو های پاییزه است.• کتان پیچ : فصل های بهار و تابستان استقبال زیادی از آن شده است.
 8. پارچه کرپ : شهرت و مرغوبیت انواع کرپ موجب دوخت و تولید انبوه مانتو توسط دوزندگان شده است و بافت خاص و توری شکل آن نیز یکی دیگر از دلایل محبوبیت آن می باشد.
 9. پارچه فیونا : پارچه های فیونا از محبوب ترین انواع پارچه مانتویی است که به دلیل دوام و خوش فرم بودن مانتو های دوخته شده با آنها بهترین انتخاب در زمان حضور در مجالس و یا محل کار می باشد.
 10. پارچه پرادا : انواع پارچه مانند فیونا و پرادا جزء اصلی ترین تولیدات در بخش مانتو های اداری است و در بسیاری از ارگان ها و موسسات جهت فرم اداری کارکنان خود از پارچه های مرغوبی مانند پرادا استفاده می گردد.
 11. پارچه دیور : پارچه های دیور که به دیور کش نیز شهرت دارند از انواع پارچه مانتویی مرغوب و پرفروشی می باشند که با بافت خاص خود طرفدار بسیاری دارند.
 12. ریون
 13. پارچه ابریشم مانتویی
 14. پارچه ساتن مانتویی
 15. پارچه ونیز مانتویی
 16. پارچه های کدری مانتویی : مانتو های دوخته شده با پارچه های کدری ( کودری ) در میان بانوان جز مانتو های راحتی بوده و از آنها برای فرم های اداری استفاده نخواهند شد.
 17. پارچه غواصی مانتویی
 18. پارچه نیل مانتویی
 19. پارچه چرم مانتویی
 20. پارچه های چرم
 21. پارچه لنین : پارچه های لنین با بافت کفنی شکل خود ، از بهترین انتخاب ها در فصل های بهار و تابستان است
 22. پارچه های شانتون : طرفداران بسیار زیادی در فصل های گرم سال دارد.
 23. پارچه ترگال کجراه
 24. پارچه پرشیا مکانیک
 25. پارچه تریکو مانتویی