انواع پارچه ها
,

پارچه ها را بهتر بشناسیم

پارچه ها را بهتر بشناسیم

شرکت تولید پوشاک اندیشه دراین مقاله قصد دارد تا شما خواننده گرامی را با پارچه های شناخته شده در بازار سنتی ایران بیشتر اشنا کند ابتدا توضیح مختصری از پارچه خواهیم داشت  سپس انواع پارچه ها را معرفی خواهیم کرد تا پارچه ها را بهتر بشناسیم :

پارچه ها را بهتر بشناسیم

پارچه ها را بهتر بشناسیم

پارچه چیست؟

لایه‌ ای شبکه‌ای انعطاف پذیر است که از نخ‌ها و الیاف طبیعی یا مصنوعی یا ترکیبی به هم تنیده تشکیل شده‌اند، بسته به مواد تشکیل دهنده و نوع قرارگیری آنها در کنار هم با توجه به ضخامت الیاف و ظرافت بافت، نوع پارچه ها متفاوت هستند. پارچه ها توسط بافندگی ، ریسندگی یا فشرده سازی الیاف تولید میشوند

تاریخچه ی تولید پارچه در ایران به چه زمانی باز میگردد؟

نخستین ابزار ریسندگی در نزدیکی بهشهر در غار کمربند پیدا شده‌است که مربوط به ۷۰۰۰ سال پیش از میلاد میسح است. در ناحیه سه گابی کردستان از درون تابوتهای سفالین محتوی اجساد کودکان شواهد باستان‌شناختی دربارهٔ منسوجات مربوط به هزارهٔ پنجم پیش از میلاد بدست آمده‌است. در تپه سیلک، آینه‌ای پیدا شده‌است که رشته‌هایی از کتان روی آن دیده‌می‌شود. همچنین در کهن‌ترین بخش شهر شوش، سوزنی سوراخ‌دار یافت شده‌است. افزون بر آن دو سر نیزه پیدا شده که از نقوش پارچه‌هایی پوشیده شده بودند که متعلق به  ۳۵۰۰ تا ۳۰۰۰پیش از میلاد هستند. شاید جالب باشد که اسکندر مقدونی هنگامی که ایران را فتح کرده بود، لباس ایرانی می‌پوشید.

همچنین کشف الیاف کتان رنگ شده در غاری در جمهوری گرجستان متعلق به ۳۴۰۰سال پیش از میلاد مسیح نشان از قدمت این محصول ساخت بشر در سالیان ماقبل تاریخ دارد .

انواع پارچه ها

حال برای اینکه پارچه را بهتر بشناسیم انواع پارچه ها را معرفی میکنیم:

پارچه زربفت : زری یا زربفت به پارچه هایی گفته میشود که در بافت آن از الیاف فلز طلا یا نقره ستفاده شده است ، به این الیاف در اصطلاح گلابتون میگویند ، گلابتون نخ بسیار ظریف ابریشمی است که دور آن رشته ی نازکی از طلا یا نقره پیچیده شده است .

پارچه ی چیت : پارچهٔ پنبه‌ای و نقش داری که بیشتر مزین به نقش گل‌های کوچک و بزرگ بود)

پارچه ی چلوار : پارچهٔ پنبه‌ای سفید و آهار دار و بسیار پر مصرفی که از آن پیراهن و زیرجامه و ملحفه و روبالشی تهیه می‌کردند.

پارچه ی کرباس : کرباس یا کرپاس، پارچهٔ پنبه‌ای سفید و درشت بافت که غالباً زنان و مردان روستایی از آن جامه می‌ساختند و برای کفن نیز به کار می‌رفت)

پارچه ی متقال : پارچهٔ پنبه‌ای سفید شبیه به کرباس اما از آن لطیف تر)

پارچه ی کتان : پارچه‌ای که از الیاف ساقهٔ کتان ساخته می‌شود. کتان گیاه علفی یکساله‌ای است دارای برگ‌های سبز مات و ساقهٔ متشکل از الیاف نرم و بلند. از این الیاف نخ کتانی هم به دست می‌آورند)

پارچه ی مخمل : پارچه‌ای نخی یا ابریشمی که یک روی آن صاف و روی دیگر دارای پرزهای لطیف و نزدیک به هم و به یک سو خوابیده‌است)

پارچه ی حریر : پارچهٔ ابریشمی نازک) وال، تور، فاستونی

پارچه ی ململ : نوعی پارچهٔ نخی لطیف و نازک و سفید)

پارچه ی ماهوت : پارچه‌ای ضخیم تمام پشم، نرم، کمی براق، با سطح پرز دار)

پارچه ی کریشه : (پارچهٔ سبک نخی دارای گل‌های برجسته)

پارچه ی کلوکه : پارچهٔ نخی که بیشتر برای چادر مشکی بکار می‌رفت)

پارچه ی کرپدوشین : یا کربدوشین پارچه‌ای از خانوادهٔ کرپ که از ابریشم خام بافته می‌شد)

پارچه ی آغبانو : پارچه‌ای نازک و پنبه‌ای که بیشتر برای چارقد و چادر به مصرف می‌رسید)

پارچه ی گاباردین : نوعی پارچهٔ معتبر و مرغوب انگلیسی که بیشتر به مصرف کت و شلوار مردانه می‌رسد)

پارچه ی دبیت : پارچه‌ای نخی که بیشتر آستر لباس و رویهٔ لحاف می‌شد و نوع علی اکبری آن از همه مرغوب تر بود. حاج علی اکبر شخصی بود که دبیت را به کارخانه‌های دبیت بافی لندن سفارش می‌داد)

پارچه ی مخمل‌ کاشان

پارچه ی زربفت‌ کاشان : پارچه‌های زربفتی که در کاشان بافته می‌شود)

پارچه ی زربفت‌ یزد : زربفت‌هایی که به دست زنان زردشتی یزد بافته می‌شد)

پارچه ی بورسا : بروسا یکی از بنادر معروف ترکیه‌است که محصولات ابریشمی آن شهرت جهانی داشت)

پارچه ی کشمیر : این شال‌ها را به تقلید از شال‌های کشمیر با پشم شتر در کرمان می‌بافتند)

پارچه‌های زری دوزی شدهٔ اصفهان

پارچه ی قدک نخی قزوین

پارچه ی شیرشکری

پارچه ی بادیس

پارچه ی (جین)

پارچه ی ساتن

پارچه ی پاتیست

پارچه ی کرپ ژرژت

پارچه ی موسلین

پارچه ی ژرسه

پارچه ی دنیم

پارچه ی پوپلین

پارچه ی حوله‌ای

این مطلب توسط تولیدی و عمده فروشی پوشاک اندیشه ، بزرگترین تولیدی پوشاک در مشهد تهیه شده است ، محصولات این مجموعه شامل پوشاک راحتی مردانه و زنانه ، لباس ست مردانه و زنانه ، لباس ورزشی مردانه و زنانه و انواع لباس های پنبه ای ، لباس تابستانی مردانه پنبه ای ، تی شرت پنبه ای مردانه و … می باشد .