تمیز کردن ماشین دوخت
,

نگهداری و نظافت چرخ

نگهداری و نظافت چرخ

نگهداری و نظافت چرخ

نگهداری و نظافت چرخ

یکی از موارد مهم طول عمر و بهره برداری طولانی مدت از ماشین های دوخت ، نگهداری و نظافت چرخ است . قبل از شروع تمیز کردن ماشین دوخت ، روش ها ، ترفند ها و وسیله های نگهداری صحیح چرخ را مطالعه نمایید . زیرا اقدام به تمیز نمودن چرخ ، بدون اطلاعات و آکاهی لازم باعث آسیب رسانی به ماشین دوخت می شود . با توجه به اهمیت موضوع نگهداری و نظافت چرخ ، تولیدی و عمده فروشی پوشاک مردانه اندیشه ، بزرگترین تولید کننده لباس ست مردانه و زنانه ، لباس راحتی مردانه ، لباس ورزشی مردانه ، ست لباس خواب مردانه و زنانه ، انواع پوشاک نوجوان و … به بررسی این موضوع می پردازد .

سه نکته که در نگه داری و نظافت چرخ هرگز نباید انجام دهید .

افرادی که در زمینه ی تهیه و تولید لباس مشغول به فعالیت هستند . با کسب تجربه راجع به انواع چرخ ها نسبت به این مطلب طراحی شده است ، بنابراین برای جلوگیری از هرگونه مشکلی به نکاتی که قبل از شروع دوخت باید انجام شود ، توجه نمایید .

۱) برای تمیز کردن دستگاه ، از دمنده هوا استفاده نکنید .

  1. این نکته واقعا مهم است که از ورود گرد و غبار و خاک بیشتر در دستگاه خود جلوگیری کنید . زیرا اگر از دمنده هوا استفاده کنید ، فشار هوا به سادگی باعث می شود که خاک بیشتر در ماشین آلات جا به جا شود . و ماشین دوخت با آسیب واقعی مواجه شود .
  2. دلیل دیگر عدم استفاده از دمنده ی هوا برای نگهداری و نظافت چرخ این است که هوا دارای رطوبت می باشد ، بنابراین با استفاده از دمنده ی هوا ، مقدار کمی رطوبت به تمام قطعات کوچک داخل دستگاه دوخت ، وارد شده و ترکیبی از رطوبت و فلز بوجود می آورد که در نهایت باعث ایجاد زنگ زدگی در داخل دستگاه می شود .
  3. با اشاره به مطالب ذکر شده علاوه بر عدم استفاده از دمنده ی هوا برای نظافت چرخ ، نباید هوا را با دهان خود نیز به داخل دستگاه بچرخانید . زیرا با زنگ زدگی دستگاه مواجه خواهید شد .

۲) اجتناب از استفاده بیش از حد از روغن

نکته ی دیگری که چرخکار باید در آن دقت داشته باشد ، دریافت مقدار مناسب روغن هنگام تمیز کردن آنها است . زیرا هنگامی که از روغن بیش از حد استفاده می کنید ، به جای آنکه ماشین دوخت راحت تر کار کند ، بیشتر از قبل خاک ، آهک ، پرز و …را جذب می کند .

بهترین راه برای روغن کاری چرخ این است که قلم مو را به روغن آغشته نموده و کم کم قطعات را شروع به روغن کاری نمایید ، ویژگی خوب این کار این است که گرد و خاک و پرز را نیز می توان جلوی دست تمییز نمود . 

نکته : لطفا توجه داشته باشید برخی ماشین های دوخت مانند : مدل های کامپیوتری و … نیازی به روغن ندارند .

۳) دستگاه خود را قبل از تمییز نمودن از برق بکشید .

پس قبل از شروع تمیز کردن ، اطمینان حاصل نمایید که سیم برق را از دستگاه به طور کامل قطع کنید .

ارزان سرای مشهد جهت تاکید این مطلب را دوباره بیان می کند : برای ایمنی در برابر خطرات برق گرفتگی قبل از اینکه وسیله ی الکتریکی خود را باز نمایید ، اتصالات برق را چک نموده اطمینان حاصل شود که قطع باشد .

هنگام باز کردن ماشین دوخت به دو نکته توجه کنید :

  1. برای قطعات باز شده وسیله ای در نظر بگیرید زیرا پیچ و مهره های چرخ ریز و ظریف هستند و امکان گم شدنشان وجود دارد .
مطالب مرتبط :

رفع عیوب چرخ

عیب یابی چرخ خیاطی

تنظیمات چرخ خیاطی قبل دوخت