پارچه ی لینن باکیفیت
,

نحوه ی تشخیص کیفیت پارچه ی کتانی

نحوه ی تشخیص کیفیت پارچه ی کتانی

یکی از مهمترین ویژگی های لباس کیفیت پارچه است ، یک لباس با کیفیت بالا در طراحی و دوخت اگر از یک پارچه ی بی کیفیت ساخته شده باشد ، هرگز انتخاب خوبی نخواهد بود .ما در این مطلب میخواهیم نحوه ی تشخیص کیفیت پارچه ی کتانی را توضیح بدهیم ، میدانیم که با پیشرفت علم و تکنولوژی بسیاری از تولید کنندگان پوشاک بزرگ به این نتیجه رسیده اند که الیاف طبیعی و ارگانیک که سلامت مشتریانشان را به خطر نمی اندازد ، بهترین الیاف برای تولید لباس است .

تشخیص کیفیت انواع پارچه ها

تولیدی پوشاک اندیشه نیز در تولید پوشاک پنبه ای ، لباس ورزشی پنبه ای ، لباس راحتی پنبه ای و پوشاک زنانه و بچه گانه ی پنبه ای فعالیت دارد ،و به تولید پوشاک باکیفیت بسیار اهمیت میدهد ، حال میخواهیم ، کیفیت الیاف طبیعی را مورد بحث قرار دهیم ، در این پست درباره ی پارچه ی لینن و در پست های بعدی تشخیص کیفیت لباس های پنبه ای ، ابریشمی ، پشمی و .. را توصیف خواهیم کرد ، اما قبل از آن درباره ی دو موضوع زیر را بررسی می کنیم .

نحوه ی تشخیص کیفیت پارچه ی کتانی

نحوه ی تشخیص کیفیت پارچه ی کتانی

  1. کیفیت پارچه
  2. پارچه مناسب برای تولید لباس مد نظر

اولین نکته این است که بدانیم چطور کیفیت پارچه را تشخیص بدهیم و آن را با دیگر پارچه ها مقایسه کنیم، این باید یک هدف کاملا عینی باشد ، علاوه بر این  نکته دوم در مورد تصمیم گیری اینکه پارچه مناسب برای پوشاک چیست (صرفنظر از کیفیت) باید متناسب با مکان ، آب و هوا و زمان پوشیدن باشد .حتی بالاترین کیفیت پارچه هم اگر برای فصل یا مکان مناسب آن انتخاب نشود ، ضرر می باشد .

میدانیم هیچ پارچه ای ذاتا خوب یا بد نیست ، هر نوع پارچه ای دارای مزایا و معایبی است (حتی پارچه های مصنوعی هم ویژگی های خوب خود را دارند )، بنابراین شما با اطمینان می توانید بهترین پارچه را انتخاب کنید.

تشخیص کیفیت پارچه ی لینن (کتانی )

لینن از فیبرهای طبیعی ساخته شده است که به طور طبیعی صاف و ولی انعطاف پذیری بالایی ندارند ، این پارچه برای تابستان یک پارچه ی عالی است، زیرا دارای ویژگی هایی همچون : تنفس، مقاوم در برابر سایندگی و خنک است همچنین سریع خشک میشود ، این نکته را هم باید یادآور شویم که به طور کلی تفاوت زیادی در کیفیت پارچه ی کتان پنبه ای با پارچه کتانی (لینن وجود دارد ) وجود دارد .

تفاوت پارچه ی کتانی واقعی (لینن ) با پارچه ی کتان پنبه ای

پارچه ی لینن ( پارچه ی کتان ) : پارچه لینن (Linen) یا الیاف کتان که گاهی به اشتباه پارچه لنین شناخته شده است نوعی پارچه است که از گیاه کتان (Flax) به دست می آید ، به این پارچه کتان کاغذی نیز میگویند که پارچه سبک و نازک است و زود چروک میشود اما چروک هایش دردسر ساز نیست و با اتوی ملایم یا حتی دست خیس هم برطرف میشود .

پارچه ی لینن

نحوه ی تشخیص کیفیت پارچه ی کتانی

پارچه ی کتان پنبه ای : در مقابل لینن ، کتان یا کتان پنبه ای نام الیافی ضخیم است که در ایران به دلیل خواندن و ترجمه ی ناصحیح عبارت (Cotton=پنبه) کتان نام گذاری شده است. این پارچه که در اصل از همان پنبه (نخ معروف) تولید می شود تمام خصوصیات پنبه را دارد ولی بافتی ضخیم تر از لینن(Linen) یا کتان کاغذی دارد.

هنگام خرید لباس لینن به موارد زیر دقت کنید :

  1. پارچه ی لینن روی پوست احساسی راحت و لطیف دارد .
  2. لینن به طور طبیعی نرم نیست ، اما اگر احساس میکنید خشن و زبر است نشان میدهد که پارچه از الیاف کوتاه و بی کیفیت ساخته شده است ،که معایب آن همانند معایب پارچه های پنبه ای ساخته شده با الیاف کوتاه می باشد .
  3. یکی دیگر از ویژگی های پارچه ی لینن اینست که بسیار چروک میشود ، بنابراین هنگام خرید کت و شلوار لینن دقت کنید که هیچگونه چین خوردگی دائمی نداشته باشد زیرا این چین خوردگی احتمالا مربوط به قبل از برش است و هنگامی که لباس را بپوشید و حرکت میکنید براق تر دیده میشود و  چروک های دیگری را هم ایجاد میکند .
  4. اگر شما به دنبال پارچه های نرم ، بادوام ، راحت و خنک  هستید، پارچه های کتانی و پارچه های پنبه ای را امتحان کنید .البته پارچه های مخلوط ، دوام بیشتری دارند و در عین حال بسیار نرم می باشند و  در مقایسه با پارچه ی کتانی خالص، چروک های کمتری میگیرند و نگهداری از آن آسان تر است .