مولاژ لباس
,

مولاژ لباس

مولاژ لباس

مولاژ لباس

مولاژ لباس

در الگوکشی لباس ، اندازه گیری از اهمیت فراوانی برخوردار می باشد . در روش مولاژ لباس ، طراحی مستقیما روی مانکن صورت گرفته و طراح با استفاده از پارچه یا کاغذ مدل مورد نظر را روی مانکن پیاده می کند . در این متد فرد مدل لباسی را که در ذهن می پروراند با استفاده از سوزن ته گرد ، کاغذ یا پارچه و به صورت سه بعدی طرح دلخواه را روی مانکن فرم می دهد .

در این روش طراحی لباس ، تمرین و کسب تجربه بسیار بسیار مهم است ، توجه به نکات کلیدی و استانداردهای اندازه گیری برای انواع فرم های بدن و کسب مهارت در این زمینه از رموز موفقیت در طراحی لباس به صورت حرفه ای می باشد .

تولیدی پوشاک اندیشه ، بزرگترین عمده فروشی تیشرت شلوار مردانه و زنانه ، تولیدکننده ی انواع ست خانوادگی ، ست بلوز شلوار مردانه و زنانه ، انواع لباس بچگانه ، لباس خواب مردانه ، لباس راحتی ، لباس ورزشی ، ست های اسپورت زنانه و مردانه و … در این مقاله به بحث و بررسی در خصوص مولاژ لباس می پردازد .

ابزار مورد نیاز برای ساخت مولاژ لباس :

 1. کاغذ الگو
 2. مداد سیاه و مداد رنگی
 3. متر یا سانتیمتر
 4. قبچی
 5. خط کش
 6. پیستوله
 7. زنجیر گرنبند
 8. رولت کاغذی
 9. پارچه ی متقال
 10. کاغذ شفاف
 11. زیپ
 12. چند متر کش

مراحل کلی ساخت مولاژ لباس :

اندازه گیری :

در اندازه گیری به نکات زیر توجه نمایید :

 1. برای کسانی که تجربه ی کافی در زمینه ی مولاژ ندارند ، انتخاب فردی با اندام متناسب و استاندارد اولین ملاک است .
 2. فردی با توانایی جسمی متوسط و یا بالا انتخاب کنید تا قدرت صاف ایستادن به مدت طولانی را داشته باشد .
 3. مدل انتخابی برای تهیه ی مولاژ ، لباسی تنگ و چسبان داشته باشد تا اندازه گیری و مولاژ لباس به مشکل نخورد .
 4. دو تکه کش آماده نموده یکی را دور کمر و دیگری را دور برجستگی باسن گره بزنید .
 5. زنجیر گردنبند را دور گردن حلقه نموده به طوری که از گودی یا چاله ی گلو تا ده سانتی متر آویزان باشد .

شرح کار :

برای اندازه گیری ، متر را دور بدن قرار داده به صورتی که انگشت سبابه زیر متر قرار گرفته و بتوانید انتهای دو سر متر را روی همدیگر نگه دارید . برهمین اساس اندازه های مورد نظر را گرفته و روی کاغذ یاد داشت نمایید .

محاسبات :

اندازه های مورد نیاز را به صورت دقیق یاد داشت نموده تا هنگام تهیه ی مولاژ لباس محاسبات لازم را انجام دهید .

 الگوکشی برای ساخت مولاژ لباس :

پس از اندازه گیری و انجام محاسبات لازم الگوی بالاتنه ی جلو و پشت را تهیه نمایید . برای این کار خطوط اصلی را روی کاغذ گراف یا یک کاغذ بزرگ رسم کرده و اندازه های مدل را به الگوی مرجع اضافه کنید .

تهیه ی مولاژ پارچه ای :

هنگامی که الگوی کاغذی آماده شد از آن برای ایجاد خطوط برش و دوخت روی پارچه ی متقالی استفاده نمایید . پس از برش لبه های پارچه را مانند سایر پارچه ها سردوز زده و زیپ را در قسمت پشت مولاژ دوخت بزنید ، از امتیازات دوخت زیپ به مولاژ لباس ، این است که : به آسانی و با سرعت می توان مولاژ را پوشانده و یا از تن مانکن در بیاورید .

رفع عیوب و اشکالات :

وقتی مراحل توضیح داده شده را با دقت و به صورت صحیح انجام دهید مولاژ تهیه شده را بررسی نمایید تا با اندازه های یاداشت شده کاملا تطابق داشته باشد .مولاژ تهیه شده باید صاف و بدون چین و چروک اندازه ی بدن مدل باشد .

مطالب مرتبط :

ابزار و اصطلاحات خیاطی