,

مراکز خرید در اصفهان

مراکز خرید در اصفهان

 در این مطلب قصد داریم تا بازار های اصفهان که قدمت و تاریخچه ی پرباری دارند را نام ببریم و شرح مختصری داریم درباره ی بازار بزرگ اصفهان …
بازار اصفهان
نتیجه تصویری برای بازار اصفهان

مراکز خرید در اصفهان

بازار اصفهان از بزرگ‌ترین بازارهای ایران و جهان اسلام است. بازار اصفهان  ازحیث معماری جزو معدودو بازارهایی است تاکنون سالم باقی مانده است .

بازار بزرگ اصفهان از مسجد جامع شروع وتاو بازار عریان امتداد دارد. قدمت عرضه بعضی کالاها دراین بازار به ۴ قرن میرسد ، نام دیگر این بازار بازار نظامیه یا نظام الملکی  است و تا۵۰  سال این بازار به بازارهای دروازه طوقچی و بازار غاز و میدان وصل بوده از دیگر شعبات  آن، بازار ریسمان و مدرسه کاسه گران است. مجموعه آثار تاریخی دیگری مانند مدرسه ملا عبدالله، مسجد جارچی باشی، مدرسه صدر، مدرسه نیماورد و کاروان سراهایی از عهد صفویه و قاجاریه مانند کاروان سرای مخلص، گلشن و تیمچه ملک و بسیاری کاروان سراها و تیمچه‌های دیگر و حمام‌هایی از عصر صفویه بر اهمیت تاریخی مجموعه معماری بازار بزرگ اصفهان که از سر در قیصریه تا سر در مسجد اصفهان امتداد دارد افزوده است.

از چهار قرن پیش درباره ی این بازار بزرگ اینگونه نوشته اند: “بازاری بود بر دروازه خور (خورشید) که یکی از چهار دروازه مشهور شهر اصفهان در آن زمان بوده و در فصل نوروز عامه مردم اصفهان با انواع خوردنی ها و آشامیدنی ها و آلات و ادوات موسیقی یکی دو ماه را در آن محل به تفریح و عیش و عشرت میگذراندند و بالطبع برای احتیاج این جمعیت از اغذیه و البسه و غیره بازار هایی برپا می کردند و طوافان و بازاریان انواع نعمت ها را در آنجا گرد می آوردند.”

کالاهایی که در این بازار به فروش میرسید عبارتند از: ظرائف بغداد، خزهای کوفی، دیبای روم، شرب مصر، جواهر بحرین، آبنوس عمان، عاج هندوستان، گلیم های آذربایجان و گیلان، فرش های اَرمَن و …

بازار اصفهان یکی از قدیمی‌ترین و بزرگ‌ترین بازارهای خاورمیانه می‌باشد. ژان شاردن فرانسوی از بازار قیصریه و بازار بزرگ اصفهان با سردر عالی و تزئینات آجرهای چینی کاشی‌کاری و سکوهای وسیع از سنگ یشم و سماق که بر آن‌ها جواهر فروشان و زرگران انواع و اقسام زیورآلات و جواهرآلات و سکه‌های کمیاب را به فروش می‌رساندند، یاد کرده است.

ازدیگر مراکز خرید و مراکز خرید پوشاک در اصفهان که قدمت خوبی دارند میتوان به بازار های ذیل اشاره کرد

بازار قیصریه

بازار لواف‌ها و آهنگران

بازار کفش دوز‌ها

بازار مقصودبیک یا چهارسو مقصود

بازار ساروتقى

بازار گلشن یا جارچى

بازار دروازه اشرف

بازار منجم باشى

بازار چهارسو نقاشى

بازار نجف آبادی‌ها

بازار نیم آورد

بازار زرگر‌ها

بازار تفنگ ساز‌ها

بازار قناد‌ها

بازارکلاه دوز‌ها

بازار هنر (بازارچه بلند)

بازار علیقلى آقا

بازار مجلسى

بازار جماله

بازارچه دردشت

بازارچه بیدآباد

بازار بوریاباف‌ها

شرکت تولید پوشاک اندیشه برند برتر پوشاک راحتی واسپرت تولید کننده پوشاک راحتی زنانه ومردانه صددرصد ایرانی