لباس های نامتقارن اندیشه
,

مانکن لباس

مانکن لباس

مانکن لباس حمید فدایی

مانکن لباس

مانکن به کسی گفته می شود که مدل های هنری یا آگهی های تبلیغاتی را با حالت و ژستی خاص نمایش می دهد ، مانکن لباس نیز با اهداف از پیش تعریف شده نقش بسیار مهمی را در معرفی و تبلیغات شرکت ها و برند های معتبر ایفا می کند .

در دهه های اخیر ، ارزش و اعتبار مانکن ها به‌ شدت بالا رفته‌ است و جایگاهی یافته که بسیاری از تبلیغات مهم دنیای مدرن امروزی را به اعتبار مانکن های مطرح و چهره های محبوب می‌سنجند بر همین اساس این حرفه به عنوان شغلی پر درآمد ، رابطه ی مستقیی با شهرت و پول دارد . به طوری که بسیاری از مانکن های مشهور با درآمدهای میلیون دلاری در سال در آگهی‌ها و تبلیغات حضور دارند .

مانکن لباس در ایران نیز مورد توجه ویژه‌ ای قرار گرفته و افراد زیادی برای ورود به دنیای حرفه‌ ای مدلینگ تلاش می کنند ، گر چه تعریف جامع و معتبری از مدلینگ ارائه نشده است اما صرفا خوش‌ اندام و خوش‌چهره بودن ملاک موفقیت در این حرفه نیست و یک مانکن لباس باید دارای استاندارهای خاصی در زمینه‌های مختلف باشد .

عمده فروشی پوشاک مشهد ، برند برتر تولید لباس راحتی مردانه و زنانه ، لباس خواب مردانه و زنانه ، انواع لباس ورزشی مردانه و زنانه ،انواع ست خانوادگی ، تیشرت شلوار مردانه و زنانه ، تاپ شلوارک مردانه و زنانه ، شلوارک کتان مردانه ، انواع تیشرت های چاپی مردانه و زنانه و … مقاله ای در مورد مانکن لباس تهیه نموده است با ما همراه باشید .

مانکن لباس زنانه

مانکن لباس

انواع مانکن :

مانکن انواع متفاوتی دارد که شامل مانکن های فریبندگی ، فشن ، توانایی فیزیکی ، لباس شنا ، هنرهای زیبا و … است . در بین موارد ذکر شده ، مدل های مانکن فشن اکثرا برای نمایش مدل ها لباس استفاده می شوند . مدلینگ فشن به طور کلی به دو دسته راهرویی و تبلیغاتی تقسیم و این دو بخش را نیز به موارد فرعی زیر تقسیم بندی نموده اند :

 1. مدلینگ کاتالوگ فشن
 2. مدلینگ نقاشی فشن
 3. مدلینگ لباس زیر فشن
 4. مدلینگ سایزهای بزرگ
 5. مدلینگ راهروهای فشن
 6. مدلینگ لباس شنای فشن
 7. مدلینگ سایزهای ریزه اندام
 8. مدلینگ آگهی های تبلیغاتی
 9. مدلینگ توانایی فیزیکی فشن
 10. مدلینگ سالن نمایشگاهی فشن

ویژگی های فیزیکی مانکن لباس

استانداردهای مرتبط با مدلینگ و سایز مانکن ها در کشور های مختلف متفاوت است اما به عنوان یک استاندارد کلی و جهانی می توان نظریه انجمن نمایندگی های فشن را عنوان کرد . طبق نظر این انجمن استاندارد های یک مانکن به شرح زیر می باشد :

استاندارد های مانکن زن :

 1. مانکن های زن باید استاندارد حدود ۸۶-۶۱-۸۶ cm (به ترتیب قد بالاتنه ، دور کمر و دور ران) را دارا باشند .
 2. قد مانکن زن حداقل ۱۷۳ سانتی متر باید باشد که معمولا قد مورد نیاز برای نمایش های فشن بیشتر از این اندازه است .
 3. در آخرین نمایش های راهرویی فشن اروپا ، میانگین قد مدل ها ۱۷۹ سانتی متر ، میانگین وزن آنها ۵۰ کیلوگرم ، بالاتنه بین ۸۵ تا ۹۰ سانتی متر ، دور کمر زیر ۶۲ سانتی متر و دور ران زیر ۹۰ سانتی متر بود .

استاندارد های مانکن مرد :

 1. ابعاد میانگین برای مدل های مرد ، ۱۸۰ تا ۱۸۸ سانتی متر قد
 2. وزن : بین ۶۴ تا ۷۵ کیلوگرم
 3. دور سینه : بین ۳۸ تا ۴۲ می باشد .

نکته :

اخیرا مدل های فشن خیلی لاغر مورد انتقاد قرار گرفته اند و بسیاری از آنها دچار بیماری کم اشتهایی شده اند . به همین دلیل برگزار کنندگان نمایش فشن مادرید در سپتامبر ۲۰۰۶ مدل های بسیار لاغر را از شرکت در نمایش های فشن محروم کردند . متاسفانه در دو سال اخیر چندین مدل در اثر بیماری کم اشتهایی فوت کرده اند .

سوپر مدل ها در مانکن لباس

سوپر مدل ها ، مدل های برتر فشن ( چهره های مشهور زن ) هستند که مبالغ هنگفتی را در قبال نمایش خود دریافت می کنند . به عنوان دختران جلد مجلات نیز شناخته و بر روی جلد مهمترین و معروف ترین مجلات فشن دنیا دیده می شوند .

مانکن لباس و مانکن های فریبندگی

در عکاسی از مانکن های فریبندگی و جذابیت ، هدف اصلی و همه ی توجه روی جذابیت و اندام مدل مورد نظر است در حالی که در عکاسی فشن بیشتر به لباس ها توجه می شود .

مانکن لباس و مانکن های فیزیک بدنی

این مانکن ها بیشتر بر روی نشان دادن ظاهر و یک فیزیک بدنی سالم و ورزشکاری تمرکز نموده و وزن آنها تقریبا اندازه مدل های فشن است ، اما آنها به علت افزایش حجم ماهیچه نسبت به حجم چربی بدن ، درصد چربی کمتری دارند و معمولا عضلانی هستند .

مانکن لباس شنا

این مدل ها به مدل های فیزیکی شباهت دارند که بیشتر به هیکل متناسب و اندام زنانه آنها تاکید می شود و اغلب خوش اندام و خوش هیکل هستند.

مانکن لباس هنرهای زیبا

هنرمندانی مانند : نقاشان ، عکاسان ، مجسمه سازان و … از این مدل ها برای انجام هنرنمایی خود استفاده می کنند .

مانکن لباس اعضای بدن

معمولا اکثر نمایندگی های مدلینگ دارای بخش هایی هستند که مدل های مرد و زن ، اندام جذاب خاصی از بدنشان را نمایش می دهند که برخی موارد آن عبارتند از :

 1. مدل های دست : ممکن است برای نشان دادن محصولات آرایشی و مراقبتی ناخن استفاده شوند .
 2. مدل های پا : برای نمایش جوراب و ساق جورابی ها کاربرد دارد .
 3. مدل های مچ : برای نشان دادن ساعت و دستبند که مدل های ریزه اندامی که  زیر ۱۷۰ قد دارند ، در این قسمت موفق خواهند بود.

مطالب مرتبط :

مانکن خیاطی