مانتو بهاری
,

مانتو از گذشته تا امروز

مانتو از گذشته تا امروز

مانتو های خیلی قدیمی

مانتو از گذشته تا امروز

شاید تصور کنید که مانتو اولین بار در ایران بوجود امده اما جالب است بدانید ؛ مانتو در حقیقت نخستین بار به پیراهن‌ های بلند و گشاد زنانه که در کشورهای اروپایی برای مجالس مهمانی طراحی و دوخته می‌شد، اطلاق شد.

و کم کم  تغییراتی در طراحی آن بوجود آمد و امروزه در این کشورها به رداهای بلند و گشادی که روی لباس‌های راحتی پوشیده می‌شوند، مانتو گفته می‌شود.

هدف تولید مانتو

 

مانتو از گذشته تا امروز : هدف از طراحی این نوع پوشش  این بود که بتوان برای کت و دامن‌های بلندی که از متداول‌ ترین پوشش‌های زنانه بود، جایگزین مناسبی پیدا کرد.

اندازه آستین این نوع پیراهن‌ها تا آرنج بود و سرآستین‌های چین‌دار بسیار زیبایی برای آنها طراحی می‌شد. پارچه‌ ای متفاوت و متناسب با پارچه انتخاب شده برای قسمت دامن پیراهن در نظر گرفته می‌شد که به عنوان رو دامنی روی دامن می‌دوختند.

قسمت جلوی رو دامنی به سمت کناره‌ ها جمع می‌شد تا دامن لباس نیز قابل دیدن باشد. دامن این نوع پیراهن‌ها معمولا بلند بود و هنگام راه رفتن به صورت دنباله روی زمین کشیده می‌شد؛ اما از آنجا که راه رفتن با این نوع دامن اغلب مشکل بود، به مرور زمان تغییراتی در طراحی این نوع دامن‌ها ایجاد شد و پارچه‌های قلاب‌دوزی شده که به انتهای پایینی دامن متصل می‌شدند، جایگزین دامن‌های بلند دنباله‌دار شد.

رسمی شدن مانتو

در اواخر قرن هجدهم میلادی مانتو به عنوان یک پوشش متداول برای مکان‌های رسمی شناخته شد که نخستین بار در دادگاه‌ها مورد استفاده قرار گرفت.

چرا نام مانتو برای این پوشش انتخاب شد ؟

دلایل متفاوتی درباره ی اینکه چرا به این لباس‌های بلند واژه مانتو اطلاق شده است، وجود دارد که موافقان و مخالفان زیادی دارد. بسیاری براین باورند که مانتو اسم مانتو را به این علت به خود گرفته است که:Montua نام مکانی در کشور ایتالیاست که از مراکز مهم تولید نوعی پارچه ابریشمی گران‌ قیمت محسوب می‌شود که در دوخت مانتوهای قدیمی از آن استفاده می‌شده است.

شاید انتخاب این نام برای این نوع پوشش زنانه برگرفته از محل تولید پارچه‌ای باشد که نخستین بار برای دوخت مانتو از آن استفاده شده است؛ اما گروه دومی نیز میگویند  مانتو واژه‌ای فرانسوی است که از واژه فرانسوی Manteau به معنی کت مشتق شده و جالب این که به همین دلیل در گذشته به خیاط‌های زنانه‌دوز، مانتودوز گفته می‌شده است.

مانتو اسپرت دخترانه

مانتو از گذشته تا امروز

قدمت مانتو

در نمایشگاه لباس موزه هنر مترو پولیتن، یک مانتوی پشمی قلاب‌دوزی شده و همچنین یک مانتوی ابریشمی به رنگ صورتی وجود دارد که قدمت آن به سال ۱۷۰۸ میلادی برمی‌گردد.

در گذشته به لباس‌های مجلسی بلند که دنباله آن روی زمین کشیده می‌شد، مانتو گفته می‌شد.

به نظر می‌رسد نام آنچه امروز در بسیاری از کشورهای اسلامی به عنوان مانتو از آن استفاده می‌شود نیز برگرفته از نام همین لباس‌هایی باشد که قدمتی کهن در تاریخ کشورهای اروپایی دارد.

اگرچه پس از قرن نوزدهم میلادی با توجه به این که پوشیدن مانتو به شکل سنتی و متداول آن در گذشته مرسوم نبود، افرادی که به عنوان مانتو دوز در دوخت لباس زنانه تخصص داشتند، به عنوان خیاط لباس‌های زنانه‌ در این حرفه به فعالیت مشغول بودند؛ اما همچنان در هریک از شهرهای اروپایی و آمریکایی حداقل یک فروشگاه بزرگ به عنوان محل اشتغال مانتودوزها برای فروش مانتو و کلاه زنانه اختصاص یافته بود و به همین علت بیشتر خانم‌هایی که در زمینه دوخت لباس زنانه تخصص داشتند نیز به عنوان مانتودوز در آن جوامع شناخته شده بودند.

با تغییرات و تحولات چشمگیری که در سبک لباس‌پوشیدن افراد به وجود آمد، محدودیت‌های بسیاری در این زمینه ایجاد شد و لباس سنتی بتدریج به دست فراموشی سپرده شد و تنها ردپایی از آنها در موزه‌های هنری بزرگ به جای ماند. پس از آن افرادی که در دوخت لباس‌های زنانه تخصص داشتند، عنوان جدیدی را برای خود انتخاب کرده‌اند و از آن پس به آنها خیاط زنانه‌دوز گفته شد.

معرفی تولیدی اندیشه :

تولیدی اندیشه بزرگترین تولید پوشاک در مشهد می باشد که در تولید انواع پوشاک زنانه ، لباس ست زنانه ، لباس راحتی زنانه ، مانتو های اسپرت زنانه ، مانتو تابستانی پنبه ای زنانه و انواع پوشاک مردانه فعالیت میکند .