لباس سنتی زنانه گیلان
,

لباس سنتی زنانه گیلان

لباس سنتی زنانه گیلان

کشور عزیزمان ایران مهد هنر و تمدن است و از دیر زمان طرح های زیبای هنری با ظرافت و زیبایی خیره کننده روی سبک های مختلف لباس پیاده شده است ، تمام مناطق و نواحی کشورمان و سایر کشور های جهان لباس های سنتی مردانه و زنانه ای متناسب با آب و هوا و آداب و رسوم خاص خود داشته و هنوز هم دارند . لباس سنتی زنانه گیلان از جمله لباس های اصیل محلی است که با طراحی هایی نو دائما جایگاه خود را حفظ نموده است.

فرهنگ و تمدن کشورها تا حدودی از نوع پوشش آنها شناخته می شود. پوشش سنتی نشان دهنده ی ، سلیقه و نحوه ی برقراری ارتباط مردم یک منطقه با اطرافشان است.

تولیدی و عمده فروشی پوشاک مشهد ، با ارائه ی محصولات کاملا ایرانی مانند : لباس خواب مردانه و زنانه ، لباس ورزشی مردانه و زنانه ، لباس راحتی مردانه و زنانه ، تاپ شلوارک مردانه ، تاپ شلوارک زنانه ، شلوارک کتان مردانه ، انواع ساق های رنگی زنانه و … در نظر دارد با تولید لباس سنتی تمامی اقوام ایرانی سعی در ترویج فرهنگ اصیل کشور عزیزمان و تشویق به استفاده از لباس های سنتی زیبا دارد .

لباس محلی گیلان بهترین لباس محلی دنیا

لباس های سنتی ایرانی با ترکیب جذاب و زیبا و رنگ های متنوع ، پیشینه ای کهن دارد و همه ی اقوام ایرانی لباس خاص خود را ، متناسب با آب و هوا ، کار ، فرهنگ و آداب و رسوم منطقه ی خود طراحی کرده اند که اولین هدف آنها حفظ و پوشانندگی بدن بیان شده است.

در بین لباس های زیبای اقوام ایرانی ، لباس گیلانی یا گیلکی ، در جشنواره ی لباس نیویورک به عنوان شادترین  و بهترین لباس محلی دنیا معرفی شده و این افتخاری بزرگ برای کشورمان و خاصتر برای گیلانی های عزیز است.

معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان با اعلام این خبر، داشتن تنوع و رنگین کمانی از رنگ های طبیعت را علت این انتخاب برشمرد.

تیکه های لباس محلی گیلان

لباس سنتی زنانه گیلان ، دارای تنوع و جلوه خاصی است. و اگر بخواهیم شاخص ترین پوشاک از لحاظ تنوع و سلیقه در منطقه را معرفی نماییم از بین آنها پوشاک زنان قاسم آباد بسیار کامل و فوق العاده زیباست. که شامل ۱۰ تیکه ( لچک، چارقد، پیراهن، جلیقه، یل و کت، تنبان یا شلیته، جوراب، چاروق، چادر کمر و عرقچین ) می شود.

از بخش های اصلی لباس محلی زنان گیلان می توان به موارد زیر اشاره نمود :

  1. روسری و سربند (لچک)
  2. پیراهن یا جمه ( بلوز آستین بلند با آستین های زیبای چین دار یا کلوش که همراه با دامن پوشیده می شود ، بلوز هم نواردوزی و تزیین می شود و رنگ آن در تضاد و تکامل با رنگ دامن است)
  3. جلیقه کت ( جلیقه روی بلوز پوشیده می شود و مانند بلوز و دامن نواردوزی و تزیین می شود ، از هنر های دستی گران و با ارزش برای تزئین جلیقه استفاده می شود. )
  4. الجاقبا
  5. دامن ( دامن های بلند چین دار که با روبانهای رنگی نواردوزی شده است ، زیر این دامن بلند معمولا شلواری چسبان پوشیده می شود تا بدن را برابر عوامل مختلف محافظت کند )
  6. شلیته
  7. شلوار
  8. چادر کمر

مطالب مرتبط:

مشخصات لباس های سنتی

لباس های محلی و سنتی مردان ایرانی

۳۱ لباس زیبا از لباس عروس سنتی سراسر جهان