رنگ بنفش دربارهی شخصیت افراد چه میگوید
,

ست کردن اصولی رنگ لباس

ست کردن اصولی رنگ لباس

گاهی هنگام پوشیدن لباس برای یک میهمانی یا یک قرار کاری در مورد ست کردن اصولی رنگ لباس دچار تردید میشویم ، مخصوصا اگر با یک طراح لباس یا کسی که در زمینه ی رنگ شناسی آگاهی کاملی دارد قرار داشته باشیم، اما با شناخت رنگ‌ ها و خواص فیزیکی آن‌ ها و تقویت دانش رنگ شناسی ، می‌توانید سلیقه خود را در ترکیب رنگ لباس‌ها بهبود ببخشید .

هماهنگ گردن رنگ لباس‌ها را در چند مرحله و به سادگی انجام دهید.

۱- چرخه رنگ را بشناسید: 

چرخه ی رنگ نموداری است که که تصویر مناسبی از جایگاه هر رنگ و ارتباط رنگ‌ها با یکدیگر را نشان می‌دهد.

چرخ رنگ از سه قسمت تشکیل شده است:

رنگ‌های اصلی شامل قرمز و زرد و آبی، رنگ‌های ثانویه شامل نارنجی و سبز و بنفش که از ترکیب دو رنگ اصلی به وجود می‌آیند و رنگ‌های مرتبه سوم که از ترکیب رنگ‌های اولیه و ثانویه به وجود می‌آیند مانند زرد-نارنجی، آبی-سبز و … .

سه رنگ اصلی را میتوانید با هم بپوشید:

سه رنگ اصلی یعنی قرمز و زرد و آبی را می توانید همزمان در لباس‌ها به کار ببرید.

این ایده که به آن هارمونی رنگ می‌گویند ترکیبی متعادل و چشم‌نواز از سه رنگی اصلی به صورت خالص است که البته نسبت ترکیب این سه رنگ باید برای زرد و آبی و قرمز به ترتیب یک به دو به سه باشد.

هرچند این ترکیب از اساسی‌ترین ترکیب‌ها در دنیای هنر است و هرگز کهنه نمی‌شود ولی چنین ترکیب چشمگیری بیشتر برای کودکان و نوجوانان مناسب است .

افراد بالغ ترجیحا نباید از سه رنگ اصلی خالص در کنار هم استفاده کنند. اما استفاده از یک یا دو رنگ اصلی با هم مشکلی به وجود نمی‌آورد مثل زرد و قرمز یا آبی و قرمز.

ست کردن رنگ لباس

ست کردن اصولی رنگ لباس

رنگ‌های متضاد را با هم بپوشید:

یکی از اساسی‌ترین روش‌ها در ترکیب رنگ لباس استفاده از رنگ‌های مکمل و متضاد در کنار هم است.

رنگ‌ های مکمل به رنگ‌هایی گفته می‌شود که در چرخ رنگ در مقابل هم قرار می‌گیرند مانند بنفش خالص و زرد خالص، سبز و قرمز و یا نارنجی و آبی.

رنگ‌های مکملی که از نظر روشنی و غلظت در یک درجه باشند در کنار هم زیبا دیده می‌شوند.

ست کردن اصولی رنگ لباس

ست کردن اصولی رنگ لباس

همرنگ بپوشید:

استفاده ار رنگ‌هایی که در چرخ رنگ در مجاورت هم قرار می‌گیرند استایل تک‌رنگ یا هم‌خانواده را شکل می‌دهد.

به طور مثال استفاده از فیروزه‌ای و لاجوردی در کنار هم که رنگ‌های هم‌خانواده هستند هماهنگی زیبایی در لباس‌ به وجود می‌آورد.

کافی است رنگی را که دوست دارید در چرخ رنگ انتخاب کنید و رنگ‌های مجاور آن را مشاهده کنید ، مثلا قرمز با صورتی یا نارنجی هماهنگی دارد و می‌توانند رنگ لباس‌های شما را تشکیل دهند.

هماهنگی اصولی رنگ لباس

هماهنگی اصولی رنگ لباس

 هماهنگی اصولی رنگ لباس با پوشاک اندیشه

۲- رنگ‌های سرد و گرم را بشناسید:

 رنگ‌های گرم مثل قرمز و نارنجی و زرد در یک طرف چرخ رنگ و رنگ‌های سرد مثل آبی و سبز و بنفش در طرف دیگر آن قرار می‌گیرند.

سردی و گرمی هر رنگ از رنگ‌هایی که از آن تشکیل شده نشات می‌گیرد ، مثلا اگر بنفش را با قرمز مخلوط کنید گرم می‌شود و اگر با آبی مخلوط کنید سرد خواهد بود ، برای داشتن لباس‌هایی هماهنگ‌تر و ساده‌تر رنگ‌های گرم را با رنگ‌های گرم و رنگ‌های سرد را با رنگ‌های سرد بپوشید.

هماهنگی اصولی رنگ لباس با پوشاک اندیشه

ست کردن اصولی رنگ لباس

۳- رنگ‌های خنثی و رنگ‌های زمین را بشناسید:

 رنگ‌های خنثی و رنگ‌های زمین در چرخ رنگ یافت نمی‌شوند، این رنگ‌ها رنگ‌ها تیره‌ای هستند که در خود مقدار زیادی خاکستری دارند و جلوه رنگی زیادی ندارند. کلیه طیف‌ های قهوه‌ای، سفید، خاکستری، مشکی و بژ در این دسته قرار می‌گیرند.

رنگ‌های زمین رنگ‌هایی هستند که در عناصر موجود در زمین مثل سنگ و خاک و گیاهان دیده می‌شوند مثل زرشکی، خاکی و سبز ارتشی.

اما این رنگ‌ها کسل کننده نیستند و در استایل لباس نقش مهمی دارند و شناخت این رنگ‌ها، رنگ خنثای محبوب شما و رنگ‌هایی که با این رنگ خنثی هماهنگ هستند اهمیت زیادی دارد.

به طور مثال رنگ‌های خنثای سرد مثل خاکستری و سرمه‌ای با رنگ‌های سرد مثل صورتی و آبی هماهنگی بیشتری دارد.

۴- استایل تک رنگ را امتحان کنید:

 انتخاب همه لباس‌ها از یک رنگ مثلا سرتاپا سیاه یا سرتاپا سفید از شیوه‌های کلاسیک استایل لباس است  ، اگر چنین تیپی را می‌پسندید باید دقت کنید، چون ممکن است ظاهر کسل کننده‌ای پیدا کنید ، از طرف دیگر پیدا کردن لباس‌هایی که عینا هم رنگ باشند کار ساده‌ای نیست ؛ برای جذاب‌تر کردن استایل تک‌رنگ بهتر است از یک یا دو عنصر رنگی استفاده کنید.

۵- رنگ‌های خنثی را امتحان کنید:

لباس‌هایی که رنگ خنثی دارند پایه و اساس کمد لباس شما هستند ، این لباس‌ها با هر رنگی هماهنگ می‌شوند اما باز هم باید در ترکیب این لباس‌ها دقت کافی داشته باشید ؛ به طور مثال شلوار جین آبی یک لباس با رنگ خنثی به شمار می‌رود ولی هر طیفی از این سویشرت و شلوار را با رنگ خاصی می‌توانید هماهنگ کنید.

میان خاکستری یا قهوه‌ای باید رنگی را که بیشتر با پوست شما هماهنگ است انتخاب کنید.

۶-با اکسسوری‌ها به استایل خود رنگ دهید:

اگر هنوز در ترکیب رنگ لباس‌ها تازه کار هستید و از انتخاب رنگ‌های مختلف برای لباس‌های خود می‌ترسید لازم نیست ریسک کنید ،در مراحل اولیه آشنایی با رنگ‌ها و ترکیب آن‌ها از اکسسوری  شروع کنید.

از انتخاب کیف و کفش و کمربند و سویشرت رنگی شروع کنید، رنگ‌های مختلف را امتحان کنید و ببینید که کدام رنگ با دیگری هماهنگی بیشتری دارد تا به تدریج در ترکیب رنگ‌ها ماهر شوید و سراغ‌ لباس‌ها بروید.

این مطلب توسط تولیدی و عمده فروشی پوشاک مشهد اندیشه تهیه شده است ، اندیشه برند برتر پوشاک راحتی و اسپرت در ایران می باشد .