نحوه پوشیدن هودی با سویشرت شلوار
,

رنگ لباس در اسلام

رنگ لباس در اسلام

انتخاب لباس مناسب و خوب یکی از مهمترین اموزه های اسلام است که به ان سفارش زیادی شده است ، ولی این سخن نه این معنا نیست که به افراط یا تفریط بپردازیم یادمان باشد که هدف افرینش عبودیت و بندگی است و خداوند هرگز برای انسان ضرر و زیانی نخواسته و هرچه که به ان سفارش شده ایم مستقیم یا غیرمستقیم ارامش و خوشبختی خود ادمی در نظر گرفته شده است ، رنگ لباس در اسلام .

تولیدی پوشاک اندیشه برند برتر پوشاک راحتی و اسپرت (تولید ست بلوز شلوارمردانه وزنانه، ست لباس ورزشی مردانه اسلامی و کاملا ایرانی) در این مطلب در باره ی رنگ لباس در اسلام صحبت میکند .

رنگ لباس در اسلام

رنگ لباس در اسلام

احادیث معتبر درباره ی رنگ لباس در اسلام

  1. برای کودکان رنگ سرخ تجویز شده. رسول خدا (صلی الله علیه و آله) مشغول خطبه بود حسنین (علیهماالسلام) با لباس سرخ در حالی که کودک بودند وارد شدند
  2. همانگونه که تلاش برای پوشیدن لباسهای فاخر و گرانبها که پیوسته فکر انسان مشغول تهیه نقشه برای دستیابی به مدلها و نمونه های جدید و قیمتی پوشاکها باشد نیز امری ناپسند است. آنچه شرط است در آداب پوشیدن، لباس نظیف پوشیدن است ولی این به معنای نو بودن لباس و وصله نداشتن آن نیست. ممکن است لباس پر از وصله اما تمیز باشد.
  3. امیرالمومنین علیه السلام در نهج البلاغه در ویژگی انسانهای با تقوا می فرماید: ملبسهم الاقتصاد (پوشاک و لباس باتقوایان در مرز اعتدال و میانه است) ژنده پوشی و پوشیدن جامه های کثیف و آلوده هیچگاه مورد امضای دین اسلام نیست.
  4. توصیه: هر وقت لباست را می پوشی به یادآور که خداوند با رحمتش گناهان تو را پوشانده است. باطنت را نیز به صدق بپوشان همچنان که ظاهرت را به لباس می پوشانی، ولیکن باطنت در پوشش ترس از خدا و ظاهرت در پوشش طاعت او باشد.(چراغ راه دینداری (بازنویسی مصباح الشریعه و مفتاح الحقیقه)،ص۴۷ )
  5. امام زمان (علیه السلام) با عمامه سبز رنگ دیده شده‌‏اند.

 تاثیرات روحی و روانی رنگ لباس از نگاه اسلام

اسلام بسیار به پوشیدن لباس هایی با رنگ های روشن و تمیز اشاره کرده و مسلما اگر جایی حرف از کراهت به میان امده مسلما بخاطر شرایط نامناسب برای انتخاب لباس است،برخی از مثال هایی که در باب انتخاب رنگ و نوع پوشش میباشد در ذیل بیان میکنیم.

پوشیدن لباس رنگ سفید : رسول اسلام (صلی‏ الله‏ علیه‏ و‏ آله) ‏فرمود: «الْبَسُوا مِنْ ثِیَابِکُمُ الْبِیضَ فَإِنَّهَا خَیْرُ ثِیَابِکُمْ وَ کَفِّنُوا فِیهَا مَوْتَاکُمْ؛ جامه های سفید بپوشید که آنها از بهترین جامه های شمایند. مُردگان خود را نیز در پارچه سفید، کفن کنید»

امام صادق (علیه السلام) لباس سفید پوشیده بود. منصور به او گفت: لَقَدْ تَشَبَّهْتَ بِالْأَنْبِیاءِ

امام رضا (علیه السلام) در نماز عید عمامه سفید پوشیدند.

فرشتگانی که بر حضرت رسول اکرم (صلی الله علیه و آله) در جنگ بدر نازل شدند عمامه و لباس سفید داشتند.

پوشیدن لباس پنبه ای : امیرالمومنین (علیه السلام) فرمودند: «اِلبَسوا الثِّیابَ مِن القُطنِ؛ فإنّهُ لِباسُ رسولِ اللّه ِ صلی الله علیه و آله ولِباسُنا، ولَم یکن یلبَسُ الصُّوفَ والشَّعرَ إلّا مِن عِلّه؛ لباس پنبه ای بپوشید، که لباس پیامبر خدا و لباس ما [اهل بیت] است. [پیامبر خدا،]لباس پشمی و مویین نمی پوشید، مگر این که علّتی (بیماری ای) در کار بود.»

پوشیدن لباس متناسب با زمان : در حدیثی از امام صادق (علیه السلام) آمده است: «خیرُ لِباسِ کلِ زمان لباسُ اَهْلِهِ؛ بهترین پوشش در هر عصری، لباس مردم همان زمان است»

پوشیدن لباس رنگ مشکی : و نقل شده: «کَانَ رَسُولُ اللَّهِ ص یَکْرَهُ السَّوَادَ إِلَّا فِی ثَلَاثٍ الْخُفِّ وَ الْعِمَامَهِ وَ الْکِسَاءِ؛ رسول اسلام صلی‏الله‏علیه‏و‏آله سیاه پوشیدن مکروه میدانست، مگر در سه چیز: کفش، کلاه [ عمامه ]، عبا»

لباس پوشیدن در اسلام

ژنده پوشی و پوشیدن جامه های کثیف و آلوده هیچگاه مورد امضای دین اسلام نیست. همانگونه که تلاش برای پوشیدن لباسهای فاخر و گرانبها که پیوسته فکر انسان مشغول تهیه نقشه برای دستیابی به مدلها و نمونه های جدید و قیمتی پوشاک باشد نیز امری ناپسند است.

آنچه شرط است در آداب پوشیدن، لباس نظیف پوشیدن است ولی این به معنای نو بودن لباس و وصله نداشتن آن نیست. ممکن است لباس پر از وصله اما تمیز باشد .

منبع :

تولیدی و عمده فروشی پوشاک مشهد ، برترین تولید کننده ی پوشاک ایرانی ، لباس های راحتی و اسپرت ، لباس راحتی مردانه ، لباس ورزشی مردانه ، لباس ورزشی زنانه ، لباس راحتی زنانه و … بخشی از تولیدات این تولیدی پوشاک می باشد .