طراحی لباس
,

دانستنی های طراحی لباس

دانستنی های طراحی لباس

طراحی لباس هنری است که به ساخت انواع مدل های پوشاک کمک می کند . این هنر شامل فرآیندی بسیار دقیق از انتخاب یک طرح تا مراحل پایانی دوخت و ارائه لباس است . در بحث دانستنی های طراحی لباس ، یک طراح و ایده پرداز ، در زمینه های شناخت انواع پارچه ، برش ، دوخت و … آگاهی دارد .

تولیدی پوشاک اندیشه ، برند برتر فروش عمده ی لباس در مشهد و ارائه دهنده ی انواع تیشرت شلوار مردانه و زنانه ، بلوز شلوار مردانه و پسرانه ، انواع ست خانوادگی ، ست کت پیژامه ی مردانه ، لباس راحتی مردانه و زنانه ، لباس خواب مردانه ، لباس ورزشی مردانه و زنانه ، سارافون زنانه ، تاپ شلوارک زنانه و مردانه و … سعی نموده تا در این مقاله دانستنی های طراحی لباس را بیان نماید .

 طراحی لباس

دانستنی های طراحی لباس

بخش های طراحی لباس :

 مجموعه دوخت سفارشی : 

 1. به مشتریان خاصی مانند : هنرمندان و سلبرتی ها اختصاص دارد
 2.  این لباس ها کاملاً متناسب با سایز مشتریان دوخته می شوند.
 3. این گونه لباس ها فاقد برچسب قیمت هستند
 4. از دیگر دانستنی های طراحی لباس این است که مجموعه لباس های دوخت سفارشی دو بار در سال (در ماه های ژانویه و ژوئیه ) یعنی آغاز فصل مد جدید و در حداقل ۵۰ نوع طراحی برای مشتریان به نمایش در می آیند .

مجموعه پوشاک آماده :

 1. مجموعه پوشاک آماده بر اساس اندازه های استاندارد جهانی تولید شده است.
 2. برای عموم مردم جامعه کاربرد دارد و به دلیل به کار گیری سایزهای استاندارد برای تولید انبوه مناسب می باشد .

نکته :

طراحی پوشاک آماده شامل دو بخش ( مجموعه طراح ) و ( مجموعه تولید انبوه ) است که مجموعه طراح به دلیل این که نمونه ای از ایده ی طراحی شده برای تبلیغ آماده شده است دارای کیفیت بالاتری می باشد .

عناصر طراحی لباس :

 1. جنس پارچه : باید متناسب با نگاه ، احساس و روحیات اغلب مشتریان و شرایط آب و هوایی انتخاب شود .
 2. چاپ پارچه : رنگ ها و تم انتخابی برای چاپ ، باید متناسب با فصل انتخاب شود .
 3.  تزئینات روی لباس : تلفیق هنر هایی مانند گلدوزی، مهره دوزی، تور دوزی و… و یا هر کدام جدای از دیگری روی لباس نیز از عناصر طراحی لباس می باشد .
 4. الگو : پایه و اساس طراحی ، تهیه ی الگو می باشد .
 5. اندازه گیری : یکی دیگر از مهم ترین موارد در این حرفه اندازه گیری دقیق و صحیح است .

ایده برای طراحی لباس :
داشتن ایده هایی نو و جدید و ایجاد خلاقیت و نوآوری یکی از مهم ترین ابزار در طراحی موفق است که سبب طراحی یک مد و لباس جذاب می گردد .

با تمرکز روی موضوعات مورد علاقه ی افراد جامعه مانند : زیبایی ها و پدیده های طبیعت ایده هایی زیبا خلق خواهد شد . طراحان باید ابتدا هدف خود را مشخص کرده و پس از آن به ترسیم مانکن بپردازند و با شناختی که نسبت به مواد پیدا کرده اند به طراحی لباس مورد نظر بپردازند

اهمیت رنگ در طراحی لباس :

انتخاب رنگ مناسب ، یکی از مهم ترین بخش های یک طراحی می باشد زیرا رنگ بازتابی از نور است که به شکل های متفاوت ایجاد می شود .
رنگ ها در دو دسته ی ، گرم و سرد شناخته شده و یکی از اصول طراحی جهت لباس های فصول مختلف استفاده از این مشخصه است به شکلی که در طراحی لباس های فصول سرد ، باید از رنگ های گرم و در طراحی لباس های فصول گرم از رنگ های سرد استفاده شود  .