لباس با الهام از طبیعت
,

تولید لباس با الهام از طبیعت

تولید لباس با الهام از طبیعت

امروزه تولید لباس با الهام از طبیعت در جهان کاربردی شده و در صنعت نساجی علاوه بر نوع الیاف مورد استفاده در بافته ها توجه به نیاز مخاطب ،هماهنگی با عوامل محیطی و شرایط فیزیکی ، نوع فعالیت فرد پوشنده ی لباس ، و به روز بودن در طراحی محصولات نیز مطرح است .

تولید لباس با الهام از طبیعت

تولید لباس با الهام از طبیعت

با توجه به این که تولید لباس با الهام از طبیعت ایده ای جدید برای طراحان امروزی محسوب می شود ، تولیدی پوشاک اندیشه ، بزرگترین عمده فروشی تیشرت و شلوار مردانه ، لباس خواب مردانه ، لباس ورزشی مردانه ، ست کت پیژامه ی مردانه ، بلوز شلوار پسرانه، سوئیشرت شلوار مردانه و زنانه و… در اینجا نمونه هایی از پارچه های نوآورانه ی دانش زیست الگو را معرفی می نماید.

یکی از معروف ترین نمونه های الهام از طبیعت که در اوایل دهه ۱۹۵۰ اتفاق افتاد زمانی بود که جورج دمسترال به همراه سگ خود پیاده روی می کرد متوجه شدکه میوه های شاه بلوط به لباسش چسبیده و به سختی جدا می شود این موضوع باعث شد تا دمسترال با بررسی عمیق و دقیق تر به این مطلب پی ببرد که میوه ی شاه بلوط دارای قلاب هایی است که در لباس فرو می رود . دمسترال ساختمان ساخت این میوه را کشف کرد و مخترعان با کپی برداری از این کشف دست به اختراع قلاب پیچ ومهره زدند.

بررسی اثر برگ لوتوس

باران و آب ریخته شده بر روی برگ نیلوفر آبی به صورت غلطان روی برگ لغزیده و گرد و غبار انباشته شده را پاک می کند علت این لغزش صافی سطح برگ نیست بلکه برگ های نیلوفر آبی دارای پستی و بلندی هایی است که خاصیت آب گریزی را تشدید و قطرات آب با نیروی وزن خود بروی برگ غلتیده و به خارج هدایت می شود این امر باعث تمیزی و خشکی برگ می شود .
با الگو برداری از این کشف پوشش های نوینی با تکیه بر اثر برگ لوتوس در راستای تکمیل کارهای نماسازی و پوشش سقف های شیب دار در اختیار مهندسین و سازندگان قرار گرفته است .

طراحی و تولید لباس شنا با الگو برداری از کوسه

یکی از موارد تولید لباس با الهام از طبیعت الگو برداری از کوسه است در بررسی بر روی سریعترین جانور آبزی جهان یعنی کوسه ثابت شده است که سطح پوست این جانور را زوائد دندانی بسیار ریزی تشکیل داده که این زوائد باکشیدن دست بر روی پوست کوسه از عقب به جلو مشخص است ( وقتی از جلو به عقب روی پوست این آبزی دست کشیده شود سطحی صاف حس می شود) و به جریان آب در کارآمد ترین حالت امتداد بدن کمک می کند ،
حاصل این تحقیقات تولید لباس های شنا از الیاف فوق کشسان بود که باعث می شد آب مجاور به طور موثرتری عبور کرده و موجب کاهش خستگی شود .

الیاف ابریشم عنکبوت

محققان الیافی مصنوعی از ابریشم عنکبوت تولید کرده اند که در ساخت سپرهای فوق مقاوم و بسیار سبک جلیقه ی ضدگلوله کلاه ایمنی و… کاربرد دارد این الیاف علاوه بر ویژگی کشسانی و استحکام دارای مقاوت بالایی در برابر حرارت هستند .

ویژگی های الیاف ابریشم عنکبوت

  1. مقاومت کششی یک ابریشم با فولاد برابری می کند.
  2. چگالی ابریشم پروتئینی یک ششم فولاد است یعنی وزن یک رشته از این الیاف به طول کره ی زمین ۵۰۰ گرم است .
  3. این ابریشم بدون پاره گی چهار برابر طول خود کش می آید .
  4. ابریشم عنکبوت مقاومت خود را دربرابر حرارت ۴۰ تا ۲۲۰ درجه بالای صفرحفظ می کند .
استفاده ی ابریشم عنکبوت در پوشاک :

به دلیل اینکه ابریشم عنکبوت به سختی جمع آوری می شود فقط یک لباس با ابریشم خالص عنکبوت تولید شده و در موزه ی تاریخ طبیعی آمریکا نگهداری می شود .

تولید پارچه های بدون رنگ باالهام از پروانه

مورفو پروانه ای آبی رنگ با بال های درخشنده ویژگی رنگی خود را مرهون پدیده های نوری در فلس بال است و محققان را بر آن داشت تا با الگو برداری از این پروانه لباس هایی از فناوری نانو تولید نمایند .

لباس استتار با الگو برداری از ماهی مرکب

یکی دیگر از ویژگی های موجودات عمیق اقیانوسی که می تواند برای مد مورد بررسی قرار بگیرد توانایی تولید نور است ، محققان با مطالعه و کاوش در مورد شیوه ی تغییر رنگ برخی آبزیان مانند ماهی مرکب (که به کمک تغییر در ماهیچه‌هایشان می‌توانند رنگ پوست خود را تغییر دهند. ) موفق به طراحی وتولید لباس هوشمند استتار شدند .

پوسته ی خرچنگ در طراحی لباس

بسیاری از مواد موجود در طبیعت مانند پوسته ی خرچنگ فواید و خواصی درونی دارند به همین دلیل محققان به دنبال راههایی برای تولید مواد زندگی بخش و احیا کننده هستند ، یکی از موارد در دست بررسی محققان و طراحان لباس این است که با الگو برداری از پوسته ی خرچنگ پارچه و لباس هایی تولید کنند که حاوی موادی بازسازنده باشند و باعث تعمییر و ترمیم آسیب ها شود .