الگوکشی
,

تغییر در الگوی آماده

تغییر در الگوی آماده

تغییر در الگوی آماده

تغییر در الگوی آماده

اگر قصد دارید با تغییر در الگوی آماده و با استفاده از اندازه های استاندارد جدول سایز  الگوی لباس مورد نظر خود را تهیه کنید ابتدا باید قسمت هایی را که نیاز به تغییر دارد تعیین کنید .

نکته ی کلیدی در تغییر الگوی آماده این است که فقط ۵ سانتیمتر از درزهای عرضی را می توان کم یا زیاد کنید و تغییرات مد نظرتان باید به تعداد درزهای لباس تقسیم شود . بیشتر از ۵ سانتیمتر را باید از طریق چیدن و اوازمان دادن در الگو پیاده کنید .

تولیدی پوشاک اندیشه ، بزرگترین عمده فروش تیشرت شلوار مردانه ، لباس ورزشی مردانه ، لباس خواب مردانه ، ست کت پیژامه ی مردانه ، سوئیشرت شلوار مردانه و زنانه ، بلوز شلوار پسرانه و … در نظر دارد نکات کاربردی تغییر الگوی آماده را ذکر کند .

نکات کلیدی در تغییر الگو

گاهی اوقات باید الگوی تهیه شده طبق اندازه های استاندارد را قیچی زده و از هم جدا کنید اگر می خواهید به بلندی و پهنای الگو اضافه کنید زیر قطعات قیچی خورده کاغذ بچسبانید تا بزرگتر شود .

در تغییر الگوی آماده باید به این نکته توجه داشته باشید که اگر در یک قسمت از الگو تغییراتی داده شده است باید این تغییرات در همه ی الگو با هم مطابقت داشته باشد ، تا در هنگام دوخت و وصل تکه های الگو به هم درزها و نقاط روی هم قرار گرفته و دچار مشکل نشوید .

در صورتی که طول الگوی تهیه شده براساس اندازه های استاندارد بلندتر از اندازه ی لازم باشد جاهایی که نیاز به تغییر دارند خطوط چیده و به اندازه ی اضافی بلندی قد بالاتنه ی آن روی هم گذاشته شود .

برای اعمال تغییر بر روی الگو ابتدا تغییرات طولی را انجام دهید ( بلندی و کوتاهی قد لباس ) این کار باعث می شود تا در مرحله ی بعد که تغییرات عرضی انجام می شود به مشکل برنخورده و درزها و نقاط با هم مطابقت داشته باشد .

الگوی شلوار

تغییرات طولی در الگوی شلوار باید در همه ی قسمت ها انجام شود برای بلندی یا کوتاهی قد شلوار قسمت های زیر مورد استفاده قرار می گیرد.

  1. بین خط کمر و فاق
  2. بین خط فاق و زانو
  3. بین خط زانو و لبه ی پایین شلوار

الگوی بالاتنه و آستین

نکته ی مهم در تغییر الگوی بالاتنه توجه به تطبیق و هماهنگی همه ی قسمت ها با هم است .با تغییر قد و بالاتنه ی جلو از قسمت حلقه آستین ها و بین حلقه آستین و کمر ، باید کاپ آستین و بالاتنه نیز باید تغییر کند تا هنگام دوخت روی هم قرار گیرند .

الگوی آستین

روی الگو تهیه شده محل آرنج را مشخص کرده و از این محل به سمت حلقه آستین تا جایی که برای وصل آستین به بالاتنه تعیین شده اندازه بگیرید و برای بلندی و کوتاهی قد آستین دوخط بکشید . برای تهیه ی الگوی آستین شومیز به زیر بغل اضافه کنید .

الگوی کت سجاف دار و آستین دو تیکه

الگوی کت را در موارد زیر می توان تغییر داد.

  1. کمی پایین تر از عرض پنس سینه
  2. خط باسن یا پنس کمر
  3. قسمت بالای آستین یا کارور
  4. بالاتنه ی پشت و سجاف

آموزش دوخت یقه هفت

ترفند های دوخت گوشه ی یقه