طریقه دوخت یقه
,

ترفند های دوخت گوشه ی یقه

ترفند های دوخت گوشه ی یقه

لباس نقش تعیین کننده ای در جلوه ی شخصیت دارد به همین دلیل افراد برای دوخت ، لباس پوشیدن ، اتو و … زمان زیادی اختصاص می دهند یقه ی لباس نقش مهمی در زیبایی آن ایفا می کند و تاثیر زیادی  در شکل ظاهری دارد زیرا این قسمت از لباس به صورت ، نزدیکتر است .شرکت تولیدی پوشاک اندیشه ، بزرگترین تولیدی و عمده فروشی پوشاک نیز از انواع یقه ها مانند : یقه انگلیسی ، شکاری ، گرد ، هفت ، یقه ایستاده و … در محصولاتی همچون : لباس خواب مردانه یقه دار ، لباس راحتی مردانه، ست کت پیژامه یقه دار ، بلوز شلوار مردانه یقه دار و… استفاده می نماید .ما در این آموزش ساده اما کاربری ترفند های دوخت گوشه ی یقه را آموزش خواهیم داد.

شاید برای افراد مبتدی دوختن گوشه ی لباس مانند (یقه،سجاف و…) دشوار به نظر برسد ، اما شرکت تولیدی پوشاک اندیشه ، نحوه ی دوخت آسان گوشه های لباس را ارائه خواهد داد ، اگر هنوز مهارت لازم برای این نوع دوخت را ندارید پارچه را زیر پایه ی چرخ گذاشته و به آرامی پدال چرخ را فشار دهید باشروع دوخت دو لایه ی پارچه که روی هم منطبق شده است را در دست نگه داشته تا جابه جا نشود.

مراحل دوخت گوشه های یقه

  1. ابتدا یقه لباس خود را مطایق اندازه ی مورد نظر برش زده و دو لایه را روی هم قرار دهید.
  2. در انتخاب نوع پارچه برای دوخت لباس یقه دار توجه داشته باشید زیرا پارچه های نخی و نازک برای ایستایی بهترنیاز به لایه چسب دارند .
  3. برای جلوگیری از جابه جا شدن قطعات برش خورده از هم ، دو لایه را با سوزن خیاطی فیکس کنید.
  4. یقه را زیر پایه چرخ قرار داده و دوخت را به آرامی آغاز نمایید ( برای تمیزی کار از نخ مشابه پارچه استفاده نمایید) به گوشه ی یقه که رسیدید برای جلو گیری از ایجاد انحنا ، دوخت را متوقف ، سوزن چرخ را پایین آورده و پس از چرخاندن یقه ، ادامه ی دوخت را انجام دهید.
  5. پس از اتمام دوخت اضافه های یقه را آرایش کنید .
  6. با یک جسم نوک تیز مانند خودکار ، آلن و … تیزی یقه را در بیاورید. این کار باید با دقت انجام شود زیرا استفاده از اجسامی مانند نوک قیچی و بشکاف باعث پاره شدن کار می شود.
ترفند های دوخت گوشه ی یقه

ترفند های دوخت گوشه ی یقه

روش دوم دوخت گوشه ی یقه

هنگامی که دوخت یقه را انجام می دهید  یک نخ را دو لایه نموده و داخل گوشه ی یقه دوخت بزنید ، پس از آرایش و برگرداندن یقه ، نخ را بکشید با این کار به راحتی می توانید گوشه های یقه لباس تان را تمیز در بیاورید.

نکته : پس از اتمام کار و قبل از اتو زدن یقه نخ هایی که دو گوشه گذاشته قراردادیم را به وسیله ی قیچی سرنخ ، از لباس جدا کنید.

گوشه های دوخته شده ممکن است به دلیل ضخامت پارچه و یا قرار گرفتن چند لایه روی هم  تیزی یقه را از بین ببرد و یقه حالتی منحنی به خود بگیرد برای بر طرف کردن این مشکل اضافه ی داخلی کار را از قسمت نوک یقه قیچی بزنید.

ترفند های دوخت گوشه ی یقه

ترفند های دوخت گوشه ی یقه

نکته : قبل از اینکه یقه را به پیراهن خود وصل کنید دوطرف لباس را چک و درصورت اندازه بودن و انطباق کامل یقه با کار وصل یقه را انجام دهید. ( برای راحتی در وصل یقه وسط یقه ولباس را با چرت مشخص نمایید )
به یاد داشته باشید اگر بتوانید ترفند های خیاطی را بیاموزید علاوه بر کنترل زمان دوخت ، کارتان راحت تر و تمیز تر انجام می شود .
مطالب مرتبط :