چرخ خیاطی قدیمی
,

تاریخچه ی چرخ خیاطی

تاریخچه ی چرخ خیاطی

اولین چرخ خیاطی در ایران

تاریخچه ی چرخ خیاطی

تاریخچه ی چرخ خیاطی به حدود ۲۰،۰۰۰ سال پیش باز می گردد ، زمانی که مردم شروع به دوخت با سوزن دستی نموده و اولین سوزن از استخوان ها یا شاخ حیوانات ساخته شد .

با پیشرفت روز افزون علم و تکنولوژی و انقلاب صنعتی در قرن هجدهم ( با اختراع انواع چرخ ) تکنیک های دوخت نیز بهبود یافته و خیاطی از روش دستی به روش های صنعتی تبدیل شد .

تولیدی و عمده فروشی پوشاک مردانه اندیشه ، بزرگترین تولید کننده لباس ست مردانه و زنانه ، لباس راحتی مردانه ، لباس ورزشی مردانه ، ست لباس خواب مردانه و زنانه ، انواع پوشاک نوجوان و … در نظر دارد به بحث و بررسی در زمینه ی تاریخچه ی چرخ خیاطی بپردازد .

اولین مخترع چرخ خیاطی

اولین چرخ خیاطی در سال ۱۷۹۰ توسط تامیس سنت با هدف دوخت وسایل چرمی اختراع و کارش شبیه دوخت ذنجیره ای اکنون بود . ولی هرگز برای دوخت مورد استفاده قرار نگرفت . تا اینکه در سال ۱۸۳۰ بارتلمی تیمونیه از فرانسه با ابتکار و خلاقیت چرخ خیاطی به سبک چرخ های امروزی ساخته و مورد استقبال همه قرار گرفت .

اما متاسفانه کارگرانی که اختراع او منافع آنها را به خطر انداخته بود با حمله به کارگاه بارتمی تیموتیه همه ی چرخ های خیاطی را نابود کردند . این اتفاق به قیمت جان بارتمی تمام شد .

همزمان با این اتفاق والترهنت در نیویورک چرخ خیاطی دیگری را ساخت . این چرخ دارای سوزنی بود که همانند سوزنهای امروزی چرخ خیاطی سوراخی کوچک در نوک خود داشت . 

افرادی که در زمینه ی اختراع چرخ خیاطی تلاش کردند :

لازم به ذکر است همه ی افرادی که در زمینه ی طراحی ماشین دوخت برای تولید انبوه لباس تلاش کردند با اهداف مشترک ، هر کدام کامل کننده ی طرح قبلی ماشین بود . و با نگاهی به تاریخچه ی چرخ خیاطی ، اولین چرخ هایی که امکان دوخت با آن وجود داشته و با دو ویژگی ظاهری مهم شناخته می شدند .

  1. دارای یک دسته برای چرخاندن و به حرکت در آوردن ماشین دوخت بودند .
  2. و سوزنی که نوک آن دارای سوراخی برای نخ کردن چرخ باشد .

افرادی که در زمینه های طراحی چرخ در طول تاریخ تلاش و کوشش نموده و اختراعاتی از آنها به جای مانده اما اختراعاتشان موفق نبود ، عبارتند از :

  1. سال ۱۸۱۰ : بتلاسار کرمس یک ماشین اتوماتیک برای دوخت کلاهها را تولید کرد . او طرح خود را ثبت نکرد .
  2. سال ۱۸۱۴ : یک خیاط اتریشی ، برای یوزف مدرسپگر، یک مجوز در سال ۱۸۱۴ صادر شد . او مداوم  با ارائه ی طرح های مختلف تلاش نمود اما موفق نشد .
  3. سال ۱۸۱۸ : جان آدامز داگ و جان نولز اولین ماشین دوخت را در آمریکا ساختند اما باز هم در این زمینه با مشکلات فراوانی روبه رو شدند .

سال ۱۸۳۰ : ماشین دوخت موفق

 چهل سال از زمانی که تامیس سنت اولین بار ماشین دوخت اختراع نمود گذشت و در نهایت بارتمی تیمونیه در سال ۱۸۳۰ از فرانسه موفق به ساخت چرخ خیاطی با دوخت ذنجیره ای نمود .

سال ۱۸۴۴ : ثبت اختراع از دست رفته

ماشین های دوختی که تاکنون به آن اشاره کردیم ، همه از عناصر ناهمگون ساخته شده و موفق نبود ، تا اینکه در سال ۱۸۴۴، جان فیشر، مخترع انگلیسی ، ماشین دوختی طراحی کرد که اختلاف بین قطعات متحرک را از بین می برد . با این حال، او هرگز به رسمیت شناخته نشد .

سال ۱۸۵۱ : مریت یکی از مشهورترین تولید کنندگان

مریت خوانگر یکی از مشهورترین تولید کنندگان ماشین های دوخت است که امپریالیسم را به وجود آورده که هنوز هم ادامه دارد . او اولین نسخه از دستگاه دوخت مدرن ما را با پدال پا و سوزن بالا و پایین توسعه داد .