,

تاریخچه ی طراحی لباس

تاریخچه ی طراحی لباس

درست است که تاریخچه ی طراحی لباس به هزاران سال پیش باز نمیگردد و تنها دو قرن از آغاز آن میگذرد اما در این مدت کوتاه رشد و پیشرفت آن بسیار زیاد بوده ، جالب است بدانید که تا قرن نوزدهم  لباس ها توسط خیاطان ناشناس و مطابق با استاندارد های مد سلطنتی دوخته می شد.

طراحی لباس

تاریخچه ی طراحی لباس

در قرن نوزدهم آقای “چارلز فردریک ورث” خانه ی طراحی خویش را در شهر پاریس تاسیس کرد . وی به مشتریانش پیشنهاد لباسی که مناسب انها باشد را می داد و بدین ترتیب خانه ی مد اقای ورث آغازگر ، هنر طراحی مد در دنیا شد.

طراحان مد تلاش می‌کنند تا لباسی که طراحی می‌کنند تابعی از زیبایی و دل‌انگیزی باشد ، آنها باید در نظر داشته باشند که هر نوع لباسی چه مخاطبی دارد و همچنین در چه موقعیتی پوشیده می‌شود . آنها برای انجام این مهم محدوده‌ ای وسیع از مواد و ترکیبات آن و همچنین طیف گسترده‌ای از رنگها ، الگوها و سبک‌ها را در اختیار دارند .

تولیدی پوشاک اندیشه ، برند برتر فروش عمده ی لباس در مشهد و ارائه دهنده ی انواع تیشرت شلوار مردانه و زنانه ، بلوز شلوار مردانه و پسرانه ، انواع ست خانوادگی ، ست کت پیژامه ی مردانه ، لباس راحتی مردانه و زنانه ، لباس خواب مردانه ، لباس ورزشی مردانه و زنانه ، سارافون زنانه ، تاپ شلوارک زنانه و مردانه و … به بررسی تاریخچه ی طراحی و مد می پردازد .

آغازگر مد در ایران :

در سال ۱۸۲۷ ، با دعوت ( الیزابت مک نیل ) همسر فرستاده ی بریتانیا توسط بانوی ارشد فتحعلی شاه ، روابط جدیدی بین ایران و اروپا آغاز شد ، الیزابت مک نیل لباسی از جنس ساتن سپید ، تزئین شده با چین‌ های توری به همراه یک ردای قرمز ابریشمی پوشیده بود اما همین لباس ساده ، نقطه شروعی بر تغییر لباس زنان دربار قاجار شد .

در اوایل قرن ۱۹ شاهان قاجار برای توسعه ی روابط بین ایران و اروپا ، درباری رسمی در تهران ایجاد کرد و این حرکت باعث افزایش ارتباطات دیپلمات ها و تاجران اروپایی شده و لباس های اروپایی نیز در میان زنان ایرانی شناخته تر شد .

طراحی لباس در ایران :

با تحقیق در زمینه ی تاریخچه ی طراحی لباس ، می توان تاج السلطنه را اولین طراح مد لباس های ایرانی- اروپایی دانست . او فردی تحصیل کرده اما به دنبال آزادی زنان ایرانی بود در حالی که در خاطراتش از لباس‌هایی سخن به میان آورد که در سبک و رنگ‌های روشن متجلی سبک های اروپایی‌ بود . پس از آن ، در سال ۱۹۰۰ با ظاهری برگرفته از زنان اروپا و لباسی تنگ چسبان پارچه‌ای ، نقاشی از او کشیده شد .

لباس سنتی تحت تاثیر مد :

در قرن نوزدهم ، کم کم تغییرات صورت گرفته روی لباس ها دامنگیر لباس های سنتی نیز شد معرفی جامه اروپایی به زنان دربار تدریجی بود و از اواخر قرن نوزدهم شروع شد که شامل انطباق با سبک سنتی است .
برای نمونه کت‌ها با دکمه بسته شدند و خط یقه V شکل داشتند . لباس‌های بلند با کمر تنگ و دامن‌های زخیم که زیر کت پوشیده می‌شد. شنل‌ها روی کت پوشیده می‌شد و برخی مواقع رداهای طرح اروپایی به جای چادر در لباس‌های بیرون از خانه استفاده می‌شد.