شلواراسلش وروش های ست کردن
,

تاریخچه پوشاک در ایران

تاریخچه پوشاک در ایران

تاریخچه پوشاک در ایران اولین ابزار ریسندگی در نزدیکی بهشهر در غار کمربند یافت شده‌ است که  به ۷۰۰۰ سال پیش از میلاد باز میگردد . در ناحیه سه گابی کردستان درون تابوتهای سفال که اجساد کودکان در ان قرار داشته شواهدی دربارهٔ منسوجات مربوط به هزارهٔ پنجم پیش از میلاد بدست آمده‌ است. همچنین در قدیمی ترین ناحیه شهر شوش، سوزنی سوراخ‌دار یافت شده‌ است.

تاریخچه پوشاک در ایران

تاریخچه پوشاک در ایران

تاریخچه ی کت و شلوار

جالب است بدانید که ایرانیان اولین کسانی بودند که کت آستین‌ دار و شلوار می‌ پوشیدند. حتی دیگر تمدن‌ ها مانند آشوریان، بابلیان و یونانیان ایرانیان را به دلیل پوشیدن شلوار به تمسخر میگرفتند وکار به انجایی رسیدکه اسکندر علی‌رغم پوشش ایرانی، از پوشیدن شلوار پرهیز میکرد.

در زمان اشکانیان شلوار و بالاپوش‌ های آستین‌ دار به لباس مرسوم در سرتاسر ناحیه تبدیل شد.

در زمان سلطنت ساسانیان کت کوتاه جلوبازیمیپوشیدند که اندازه ی آن تا زیر سینه بود همچنین آستین‌های بلندی داشت و با دکمهٔ دایروی در جلوی سینه بسته می‌شد.  پایین و یقه هم با نوارهای زیبایی تزئیین  میشد. این نوع کت، در نقوش تاق بستان و بشقاب‌های نقره‌ای این دوره ثبت شده‌است. 

جالب است بدانید که ایرانیان تا پیش از اسلام عموماً از نوعی شلوار تنگ و چسبان چرمی استفاده می‌کردند، که برای سوارکاری مناسب بود. که بعد از اسلام این نوع شلوارها به شلوارهای امروزی کردی شبیه‌ شد و بالاپوش نیز با قبا جایگزین شد.  میگویند کت و شلوار به شکل امروزی در ایران از دورهٔ صفویه رواج یافت و الخصوص بعد از انقلاب مشروطه با گسترش سفرها به اروپا، کت و شلوار در میان مردان ایرانی مورد استقبال واقع شد.

چند جمله درباره  واژهٔ شلوار

واژهٔ شلوار در اصل شروال بوده‌ است که اعراب آن را سروال گفته و جمع آن را سراویل است. در آذری، لری و کردی نیز شروال گفته می‌شود. در زبان مجاری آن را شلواری (Schalwary) و در لاتین آن را سارابارا (Sarabara) گویند. در انگلیسی واژهٔ pajama از دو واژهٔ فارسی «پا» و «جامه» ساخته شده‌است. در پارسی پهلوی، بدان سلوار گفته می‌شده‌ است.

لباس زنان ایرانی

بر نقوش سنگی یافت شده که زنی ایرانی با چادر سوار بر اسب نشان داده‌ شده‌ است حتی از زیر برف‌های منطقهٔ پازریک روسیه(که در آن دوران بخشی از ایران بوده‌است)، سرپوش‌های پارچه‌ای زنان هخامنشی پیدا شده‌است. در یکی از مهرهای سنگی هخامنشی که امروزه در موزهٔ لوور نگهداری می‌شود، یک شاهزادهٔ هخامنشی به همراه همنشینان زنش (ندیمه‌هایش) دیده می‌شود، که شاهزاده چادر و همنشینان سرپوش دارند.لباس های ایرانی تاریخچه ای چند هزار ساله دارد .

این مطلب توسط تولیدی و عمده فروشی پوشاک ایرانی اندیشه ٰ بزرگترین تولیدس لباس راحتی مردانه ٰ لباس راحتی مردانه ٰ لباس خواب مردانه و … از سایت ویکی پدیا جمع آوری شده است .