تاثیر پارچه مصنوعی بر محیط زیست
, ,

تاثیر الیاف مصنوعی بر محیط زیست

تاثیر الیاف مصنوعی بر محیط زیست

در مطلب پیش درباره ی تاثیر الیاف طبیعی بر محیط زیست صحبت کردیم ، در اینجا تاثیر الیاف مصنوعی بر محیط زیست را بررسی میکنیم ، همانطور که میدانیم پارچه های مصنوعی بسیار پرکاربرد هستند ، بیشتر بخاطر دوام و به صرفه بودنشان ، حال بیایید باهم مطالعه کنیم که این پارچه ها چه مزایایی برای سیاره ی ما و چه معایبی دارند .

تاثیر پارچه های ریون و مُدال بر محیط زیست ( RAYON و MODAL)

این پارچه ها از سلولز ساخته شده اند. مدال، از درختان با چوب نرم بدست می آید و ویسکوز ریون معمولا  از بامبو است. در حالی که محصول خام زیست تخریب پذیر است، مواد شیمیایی مورد نیاز برای تبدیل آن به پارچه، از جمله دی سولفید کربن، دوستدار طبیعت نمی باشند و ناامن هستند.

تاثیر الیاف مصنوعی بر محیط زیست

پارچه ی مدال

دکتر پل بلان، استاد پزشکی دانشگاه کالیفرنیا، سان فرانسیسکو، میگوید : “قرار گرفتن در معرض دود سیگنال کربن می تواند مشکلات بهداشتی جدی برای کارکنان کارخانه های تولید فیبر مصنوعی بوجود آورد ، از جمله بیماری پارکینسون، نارسایی قلبی و سکته مغزی. در فرایند تولید ریون نیز  مواد شیمیایی ممکن است به محیط زیست منتشر شوند،  دکتر بلان گفت: “زمانی که rayon به فروشگاه می رسد، هیچ خطری برای مصرف کنندگان ایجاد نمی کند.”

تاثیر پارچه مصنوعی بر محیط زیست مانند پلی استر

پلی استر پارچه ای است که در حال حاضر در صنایع پوشاک غالب است، در تولید  ۶۰ درصد از لباس ها از آن استفاده میشود ؛ مردم این پارچه را بخاطر کشش، دوام و راحتی آن دوست دارند، اما مهم است که به یاد داشته باشید ، این پارچه پلاستیکی از نفت خام ساخته شده است .

برخی از تولیدکنندگان پلی استر را که اغلب از بطری های پلاستیکی بدست می آید ، تولید می کنند، این یکی از روش های بازیافت است که به محیط زیست کمک میکند .

آنچه اکنون می دانیم این است که همه ی میکرو فیبرهای پلاستیکی ، محیط زیست ، دریاچه ها و اقیانوس ها را آلوده می کنند و توسط حیوانات و انسان ها به طور مستقیم و یا غیر مستقیم مصرف می شود.

برای حفاظت از محیط زیست چه کاری باید بکنیم؟

حفاظت از محیط زیست با استفاده ی صحیح از پارچه

تاثیر الیاف مصنوعی بر محیط زیست

بسیاری ممکن است پارچه های آلی را انتخاب کنند ، بنابراین دوام آنها بیشتر است و نیاز به خرید کمتری خواهید داشت ، برای اینکار ما نیاز داریم تا از مدگرایی خلاص شویم ، مدگرایی سبب خواهد شد تا ما حداکثر هر لباس را یکبار یا چند بار بپوشیم ، با تغییر این نگرش و استفاده ی بلند مدت از لباس های خریداری شده ، باعث کاهش لباس های زباله دان خواهیم شد .

راه حل دیگر شاید این باشد که لباس هایی که نمیپوشید را اهدا کنید .

اما بهترین کار اینست که لباسی بپوشیم که از پوشیدن آن احساس لذت میکنیم و به بدن آسیبی نمیزند ، این احساس را همان لباس های طبیعی بوجود خواهند آورد .

معرفی منبع :

تولیدی و عمده فروشی پوشاک اندیشه ، بزرگترین تولید کننده پوشاک الیاف طبیعی می باشد که نقش مهمی در تولید لباس های طبیعی و زیست تخریب پذیر دارد  ، تولیدی اندیشه همواره در تلاش است تا پوشاکی تولید کند که علاوه بر حفظ سلامتی و راحتی مصرف کننده ، محیط زیست نیز دستخوش تغییرات منفی نشود .

تولیدات اندیشه شامل : لباس تابستانی مردانه و زنانه پنبه ای ، لباس ورزشی مردانه پنبه ای ، لباس ست مردانه و زنانه طبیعی ، شلوارک کتان مردانه ، تی شرت پنبه ای مردانه ، تیشرت شلوار مردانه ، بلوز شلوار مردانه ، لباس ورزشی زنانه و .. می باشد .

تاثیر الیاف طبیعی بر محیط زیست

پارچه های سازگار با محیط زیست

کمک به محیط زیست با تولید مجدد لباس و بازیافت