بازیافت ضایعات
, ,

بازیافت ضایعات نساجی

بازیافت ضایعات نساجی

بازیافت لباس

بازیافت ضایعات نساجی

برای شروع مبحث ضایعات نساجی ، ابتدا به برخی تعاریف مرتبط با این موضوع می پردازیم .

ماده ی ضایعاتی چیست ؟ هرگونه ماده یا شیئی که بنا به دلایلی مانند : از مد خارج شدن یا کهنه گی ، مورد استفاده قرار نگرفته و دور ریختنی محسوب شود را ماده ی ضایعاتی می گویند .
در روند کار صنعت پوشاک و نساجی امکان ایجاد ضایعات به صورت اشکال مختلفی مانند :

  1. ضایعات حاصل از باقیمانده ی پارچه ها
  2. ضایعات لبه گذاری بعداز برش پارچه
  3. ضایعات ته طاقه
  4. ضایعات الیاف و نخ
  5. ضایعات پارچه های زدگی دار ،پرش رنگ و … وجود دارد .

با توجه به حجم گسترده و وسیع ضایعات جامد در بخش پوشاک و منسوجات ، نخ و پارچه باز گرداندن این منتبع به چرخه ی تولید از اهمیت والایی برخوردار می باشد .
هدف اصلی بازیافت ضایعات نساجی ، محافظت از محیط زیست و باز گرداندن منابع بالقوه ی انرژی و ماده است .

اهداف تجدید و بازیافت ضایعات نساجی :

تولیدی پوشاک اندیشه ، بزرگترین عمده فروشی تیشرت و شلوار مردانه ، لباس خواب مردانه ، لباس ورزشی مردانه ، ست کت پیژامه ی مردانه ، بلوز شلوار پسرانه ، انواع ست های خانوادگی ، سوئیشرت شلوار مردانه و زنانه و… به بررسی اهداف بازیافت ضایعات نساجی می پردازد .

بازیافت محصولات نساجی باعث صرفه جویی و حفظ منابع شده و همچنین البسه ی مستعمل پس از جمع آوری براساس کیفیت و کاربردشان دسته بندی شده و با عنوان بوتیک دوباره وارد چرخه ی بازار می گردد .

یکی دیگر از اهداف بازیافت ضایعات نساجی ، تولید محصولاتی نو و جدید است که به حفظ محیط زیست نیز کمک فراوانی می کند .

به طور کلی بازیافت ضایعات نساجی با چهار روش صورت می گیرد :

  1. بازیافت بر اساس فرایند شیمیایی که نتیجه ای نسبتا رضایت بخش داشته و الیاف حاصل از آن ، از کیفیت بالایی برخوردار و شامل پلی استر و نایلون می شود .
  2. بازیافت فیزیکی ضایعات : این شیوه ی بازیافت کاملا متفاوت و کاربردی بوده و می توان از الیاف و ضایعات از رده خارج و غیر قابل استفاده محصولات واسطه مانند : پوشش های خودرو ، زیر فرشی ، عایق کف و سقف و جدار ساختمان ها و … تولید نمود اما محصولات جدیدی که از طریق بازیافت فیزیکی حاصل می شوند دارای کیفیت پایین تری می باشند .
  3. تبدیل ضایعات نساجی به سوخت : در این روش الیاف نساجی در دمایی بسیار بالا حرارت دیده و به محصولاتی با ملکول های ریز تبدیل می شوند .
  4. آخرین و ساده ترین روش در ضایعات نساجی دفع و سوزاندن می باشد .

نکته :

همانطور که اشاره شد در فرایند تولید تا مصرف پوشاک شاهد ایجاد ضایعات فراوانی هستیم که این ضایعات به دو بخش کلی تقسیم می شوند :

بخشی از این ضایعات با رویکردی شیمیایی ، فیزیکی و ایجاد سوخت مجددا به منابع بازیافتی می پیوندد و بخشی از آن که نه برای بشر سودمند است ( ویا بازیافت آن دشوار است ) و نه نفعی برای طبیعت دارد به روش های صحیحی سوزانده می شود . گرچه سوزاندن نیز گاهی با مشکلاتی مانند : ایجاد خاکستر و گاز های سمی و خطرناک می باشد اما باز هم سوزاندن روش خوبی برای دفع این ضایعات است .

مطالب مرتبط :

تولید لباس با الهام از طبیعت

لباس های قدیمی را دور نریزید