کارگاه دوخت
,

ایمنی شخص در کارگاه دوخت

ایمنی شخص در کارگاه دوخت

اگر صاحبان کارگاه های پوشاک کوچک و بزرگ جهت پیشرفت روز افزون در کار ، به ایمنی شخص در محیط کارگاه دوخت اهمیت بدهند ، دشواری ها و مشکلات کاری کمتر شده و ضمن ارزش گذاری برای کارکنان مجموعه ، آرامش و شادی در محیط کار به ارمغان می آید .

کارگاه خیاطی

ایمنی شخص در کارگاه دوخت

همه ی افراد شاغل در محیط کار خود با مخاطراتی روبه رو می شوند که این عوامل زیان آور ازحد تحمل فیزیولوژیک بدن فزونی گرفته و سبب آسیب به اشتغال و بهره وری نیروی انسانی می گردد .

تولیدی و عمده فروشی پوشاک مردانه اندیشه ، بزرگترین تولید کننده لباس ست مردانه و زنانه ، لباس راحتی مردانه ، لباس ورزشی مردانه ، ست لباس خواب مردانه و زنانه ، انواع پوشاک نوجوان و …با اشاره به حفاظت از تندرستی نیروی کار و بهسازی محیط کار به بررسی ایمنی شخص در کارگاه دوخت می پردازد .

ارگونومی محیط کار

ارگونومی چیست : ارگونومی عبارت است از دانش بکار بردن اطلاعات علمی موجود دربارهٔ انسان در طراحی محیط کار . ارگونومی ظرفیت‌ها و توانمندی‌های انسان را مورد بحث و بررسی قرار می دهد .

  1. برای حفظ سلامت جسمی و روحی در محیط کار از اینکه میز کار شما در سطح مناسبی قرارگرفته و ارتفاع صندلی چرخ خیاطی قابل تنظیم است اطمینان حاصل کنید .
  2.  کسانی که داِئما و بدون وقفه خیاطی کرده و ساعت های طولانی به کار مشغولند ، بسیار آسیب پذیر شده و سلامت جسمشان به مخاطره می افتد ، پس هر ساعت یک مرتبه به مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه از روی صندلی بلند شده و به خودتان استراحت بدهید .
  3. از دیگر موارد ایمنی شخص در کارگاه دوخت می توان به نور و روشنایی محیط کار اشاره نمود . در طول روز اگر کارگاه از نور کافی برخوردار نیست حتما در این زمینه به فکر چاره شده و یا روی چرخ خود LED نصب کنید .
  4. هوای تازه و تهویه خوب نیز می تواند از سردرد، سرگیجه و خستگی جلوگیری کند .
  5. همانطور که در مقاله ی ایمنی در کارگاه های دوخت نیز ذکر شد اگر در کارگاه مواد مضری مانند رنگ های نساجی ، مواد سفید کننده ، چسب یا …  نگهداری می کنید اطمینان حاصل نمایید که آنها در یک قفسه مجزا و غیر قابل دسترس کودکان است .

لباس و زیور آلات در کارگاه

یکی از مهمترین قوانین مربوط به خیاطی پوشیدن لباس کار و تعویض لباس بیرون می باشد . حتما برای همه به تجربه رسیده که اگر لباس بیرون را در کارگاه استفاده نمایید علاوه بر جذب گرد و غبار و پرز به خود ویژگی تمیز و شیک بودن اولیه را از دست می دهد پس یک یا دو دست لباس کار تقریبا گشاد و راحت ، ضروری به نظر می رسد .

نکته : هنگام حضور در کارگاه جواهرات ضروری را پوشیده و از آوردن مابقی جواهراتتان خود داری نمایید .

نکات مهم در مورد استفاده از ماشین دوخت و سایر تجهیزات

توجه داشته باشید هنگام دوخت ، انگشتان دست از برخورد با سوزن، قیچی های برش و … حفظ شود . برای کاهش حداقلی خطرات برق گرفتگی ، از قرار دادن ظرف آب روی وسیله های دوخت خوداری نموده و همچنین اگر دستهای شما خیس می باشد ، حتما خشک نمایید .

از قرار دادن قیچی و ابزار تیز زیر دست و پا و محل رفت و آمد خودداری نمایید .

از قرار دادن سوزن چرخ ، سوزن خیاطی و … در دهان جدا خودداری نموده و اگر حتی به این کار عادت کرده اید نیز با تهیه ی جا سوزی و یا یک بالشتک مخصوص سوزن ها این عادت را تغییر دهید .

مطالب مرتبط :

ایمنی در کارگاه های دوخت 

تولیدی پوشاک و تجهیزات مورد نیاز آن