کارگاه دوخت
,

ایمنی در کارگاه های دوخت

ایمنی در کارگاه های دوخت

ماشین دوخت

ایمنی در کارگاه های دوخت

رعایت ضوابط و نکات ایمنی در کارگاه های دوخت از اهمیت فراوانی برخوردار است ، حتما حادثه ی آتش سوزی و ریزش ساختمان پلاسکو را در سال ۱۳۹۵ بخاطر می آورید ، در این حادثه متاسفانه هموطنان عزیزمان متحمل خسارات مالی و جانی شده و علت آتش سوزی عدم وجود استاندارد های ایمنی در سیستم های برق صنعتی گزارش شده است .

تولیدی پوشاک اندیشه ، بزرگترین عمده فروشی تیشرت شلوار ، و ارائه دهنده ی انواع لباس راحتی مردانه و زنانه ، لباس خواب مردانه و زنانه ، لباس ورزشی مردانه ، انواع سوئیشرت مردانه و زنانه ، ست لباس خانوادگی و …با بیش از سه دهه فعالیت موفق در زمینه ی انواع پوشاک به دلیل اهمیت فراوان  ایمنی در کارگاه های دوخت ، به بررسی ضوابط محیط کار می پردازد .

ارزان سرای مشهد با چندین سال کار و تلاش موفق در کارگاه های دوخت و کسب تجارب با ارزش در این زمینه ، اطلاعات مناسبی را جهت ایمنی از خطرات احتمالی و ناگوار در اختیار ، همراهان گرامی قرار خواهد داد .

برای جلوگیری از آسیب ها و رعایت مسائل بهداشت عمومی و حفظ سلامت خود ، اعضای خانواده و همکاران در کارگاه های دوخت، باید ایمنی سه مورد را در نظر بگیرید :

  1. حفظ و نگهداری تجهیزات
  2. ایمنی محل یا کارگاه دوخت
  3. ایمنی شخص ( و دیگران )

این مقاله به بررسی دقیق موارد مذکور و برای ایجاد محیطی مناسب ، سالم و شاد در خیاطی می پردازد .

حفظ و نگهداری تجهیزات

تمام لوازم و تجهیزات تیز مانند قیچی ، انواع ابزار و آچار ها ، سوزن های مخصوص هر چرخ و … را برای حفظ از خطرات احتمالی در جعبه های مخصوص به خود نگه داری نموده و پس از هر دفعه استفاده در جای مکان تعیین شده قرار دهید .

با نظر به مشاغل خانگی ، که بچه ها مدام در حال رفت و آمد می باشند برای حفظ سلامتی شان قیچی ، سوزن و لوازمی که کودکان به بازی کردن به آن علاقمند می باشند را در مکانی مناسب قرار دهید . برای این کار همه سوزن ها آلن و… را در یک شیشه یا جعبه ی ویژه قرار دهید .

سوزن های شکسته و ابزار های تیز غیر قابل استفاده را یا در سطل زباله قرار داده یا برای تعمیر در مکان مناسب خود نگه داری نمایید .

اگر در کارگاه مواد مضری مانند رنگ های نساجی ، مواد سفید کننده ، چسب یا …  نگهداری می کنید اطمینان حاصل نمایید که آنها در یک قفسه مجزا و غیر قابل دسترس کودکان است .

ایمنی محل یا کارگاه دوخت

  1. هنگام کار کف کارگاه را مرتب نموده و اطمینان حاصل نمایید که هیچ عاملی ، حرکت آزاد و راحت شما را سلب نکند .
  2. یکی دیگر از موارد ایمنی در کارگاه های دوخت ، سازمان دهی لوازم آویز شده روی دیوار است ، حتما اطمینان نمایید که اسباب و وسایل آویز بر روی دیوار با قرار گرفتن در مکان مناسب خود سقوط نکرده و باعث آسیب به اشخاص نشود .
  3. افراد مشغول به کار در یک مجموعه باید حس مشترک برای تمیز نگه داشتن محیط کارگاه داشته باشند  و پس از اتمام کار ، فضا را مرتب و تمیز کنند .
  4. از خوردن میان وعده کنار چرخ و یا وسیله ی کاری خودداری نموده و زمانی را برای صرف میان وعده و استراحت کوتاه برای خود در نظر بگیرید .
  5. هر روز کاری که شروع می کنید وسایل غیر قابل استفاده را کنار بگذارید .

تهیه ی جعبه ی کمک های اولیه

با در نظر گرفتن حوادث و اتفاقات احتمالی در کارگاه ها ، تهیه ی جعبه ی کمک های اولیه بسیار ضروری است خرید و نگه داری لوازم بهداشتی مانند : چسب زخم ، باند ، بانداژ ، پماد سوختگی ، بتادین و … از اهمیت ویژه ای برخوردار است .

ضمن توصیه به همکاران محترم شاغل در حرفه ی خیاطی ، تولیدی پوشاک مشهد ، جهت رعایت موارد ایمنی در کارگاه های دوخت و حفظ محیط از خطرات ، اطلاعاتی در این زمینه در اختیارتان قرار خواهد داد .

برق

در محیط کار صنعتی تمامی سیم های برق باید از کف کار گاه ، دیوار یا سقف دور نگه داشته شود برای جلوگیری از هر گونه آسیب برق گرفتگی ، استاندارد های سیم کشی برق و حفر چاه ارت و … اهمیت ویژه ای دارد .

مطالب مرتبط :

تولیدی پوشاک و تجهیزات مورد نیاز آن