,

انواع یقه

انواع یقه

یقه (پارسی افغانستان:یخن، پارسی سره:گریبان) پوششی است در بالای پیراهن یا بلوز و در بخش پایینی گردن که به پوشاک فرم و قیافه می‌دهد؛ یقه‌ها گونه‌های گوناگونی را دارند و با توجه به مدل پوشاک و کاربرد آن، یقه‌ها نیز تغییر می‌کنند. یقه جزوی از یک لباس است که برای دور خط گردن لباس بکار میرود لباس های مانند تیشرت ، بلوز ، کت ، کاپشن ، سوئیشرت ، پالتو ، مانتو و … یقه دارند انواع یقه را میتوان به سه گروه کلی زیر تقسیم کرد .

انواع یقه

 1. یقه برگردان
 2. یقه ایستاده
 3. یقه ساده خطی

هرکدام از یقه های بالا به گروه های کوچکتری تقسیم میشوند.

یقه برگردان

 1. یقه برگردان گرد که شامل پایه دار و بدون پایه است.(یقه خرگوشی ، یقه شومیز مردانه ، یقه ب ب )
 2. یقه هفت برگردان شامل پایه دار و بدون پایه است.(یقه ارشال، یقه امریکایی ، یقه شال و یقه انگلیسی )

یقه ایستاده

 1. یقه ی فرانسوی
 2. یقه ی چینی
 3. یقه ی ایرانی

یقه ساده خطی

 1. یقه هفت
 2. یقه گرد
 3. یقه قایقی
 4. یقه چهار گوش

استفاده از این یقه ها بستگی به طرح لباس مورد نظر شما دارد ، البته باید بگوییم که تمام یقه ها محدود به همین چند مدل یقه نمیشود و این روز ها انواع یقه ها شامل یقه فانتزی یقه اسکی ، یقه های متفاوت لباس مجلسی و…دیده میشود.

یقه اسکی

نوعی یقه است که معمولاً به صورت تا شده و گرد دور گردن را فرا می‌گیرد. لباس‌هایی که دارای یقه اسکی هستند معمولاً برای فصل سرما از آنها استفاده می‌شود. یقه اسکی را به صورت تا نشده نیز استفاده می‌کنند.

در مجموعه ی عکسی های زیر که تولیدات شرکت تولیدی پوشاک اندیشه میباشد با برخی از یقه ها بیشتر آشنا خواهیم شد

بلوز مردانه یقه هفت بلوز شلوار مردانه یقه ایستاده تیشرت شلوار مردانه یقه گرد تیشرت شلوار مردانه پنبه ملانژ بلوز زنانه یقه اسکی بلوز شلوار مردانه

در انواع مدل هایی که در عکس آمده ست لباس راحتی مردانه ست بلوز شلوار مردانه یقه استاده ، ست تیشرت شلوار مردانه یقه گرد ، ست بلوز شلوار مردانه یقه برگردان ، بلوز زنانه یقه اسکی ، بلوز مردانه یقه هفت و … را مشاهده کردیم.