اطمینان از کیفیت لباس اندیشه
,

انواع دکمه

انواع دکمه

در سایت تولیدی پوشاک اندیشه برند برتر پوشاک راحتی و اسپرت (تولید کننده ست لباس راحتی مردانه ) قبلا درباره ی پیدایش دکمه ، و کاربرد های آن درگذشته که تنها جنبه ی آن موارد تزئیناتی بوده است صحبت کردیم ، انواع دکمه ها را بر اساس شکل ظاهری آنها به چند دسته تقسیم میکنند.

انواع دکمه ها براساس ظاهر

۱-دکمه ی دو سوراخ

دکمه دو سوراخ

یکی از پرکاربرد ترین نوع دکمه است ، این دکمه دارای طرح ها رنگ و سایز های بسیار فراوانی است و در لباس های مردانه ، زنانه ، بچه گانه و… است.

۲-دکمه ی پایه دار

انواع دکمه

این دکمه نیز کاربرد زیادی دارد، دکمه های پایه دار دارای یک پایه U شکل هستند و برای لباس های مردانه ، زنانه و بچه گانه استفاده میشود.

۳-دکمه ی تونلی (بوردا)

دکمه تونلی

این دکمه که بیشتر برای لباس های بانوان بکار میرود و در تولید لباس های مردانه بسیار کم کاربرد است، دارای یک تونل یا حفره در غرض دکمه میباشد ، رنگهای مختلف آن وجود دارد.

۴-دکمه ی چهار سوراخ

دکمه چهار سوراخ

دکمه ی چهار سوراخ دارای چها رسوراخ است که همانند دکمه دو سوراخ کاربرد دارد و برای لباس مردانه و زنانه و بچه گانه و کارهای تزئینی و … استفاده میشود.

۵-دکمه عاج فیلی

دکمه عاج فیلی

شبیه به عاج فیل بوده و از پایین یا انتها که ضخیم است سوراخ شده اند و بیشتر در کار زمستانی مانند پلیور مردانه، پالتو زنانه یا کاپشن کاربرد دارند.

۶- دکمه شکری

دکمه شکری

از دکمه های گران قیمتی است با ظاهری شبیه مروارید که با دانه های شکر تزیین شده است. معمولا دو تکه بوده و تکه دوم آن از جنس یو وی می باشد. بیشترین کاربرد را بر روی مانتو های زنانه یا پیراهن های مجلسی مردانه دارد.

۷-دکمه استوانه ای

دکمه استوانه ای

یکی دیگر از انواع دکمه هایی که گفتیم  دکمه های استوانه هایی هستند که یک سر آن سوراخ شده است و در مدل های خاصی از لباس هاد بکار میروند .

۸- دکمه های دو یا چند لایه

دکمه دو یا چند لایه

دکمه هایی که از چند لایه رنگی مانند سبز، سفید و قرمز تشکیل شده و مانند این است که چند دکمه را روی هم قرار داده و پرس کرده اند.

۹-دکمه مجلسی

دکمه مجلسی زنانه

روی آنها از گل های برجسته یا از فلزهای طلایی استفاده شده و دارای سایز های بزرگ است، دکمه های مجلسی می گویند.

۱۰-دکمه سردست

دکمه چهار پایه

به دکمه هایی که بیشتر بر سرآستین پیراهن نصب می شود و از پایه ای مانند تی برخوردار است که برای بستن آستین به کار می رود، دکمه سردست می گویند. برای طراحی این مدل دکمه از نگین و پلی استر استفاده شده است. دکمه سر آستین در لباس آقایان مخصوصا برای کت شلوار های رسمی استفاده می شود.

۱۲- دکمه لق

دکمه لق

دکمه لق پایه ثابت دارد و آن قسمت که از داخل مادگی یا سوراخ شلوار رد می شود ٣۶٠ درجه می چرخد و  بیشتر روی شلوار جین نصب می شود. جنس این دکمه بیشتر از جنس فلز می باشد.

۱۳-دکمه چهار پارچه

دکمه چهار پایه

دکمه چهار پارچه دیگر نیازی به سوراخ کردن یا همان مادگی ندارد. مانند دکمه لق به دو طرف پوشاک مد نظر نصب می شود و هر طرفی که دکمه نصب می شود دو تکه است. به دلیل اینکه یک دکمه از چهار قسمت تشکیل شده به آن چهار پارچه می گویند. این دکمه با دستگاه دکمه زن و با فشار دست بسته، و با انداختن انگشت بین دو تکه آن باز می شود. این دکمه بیشتر در لباس های زمستانی زنانه یا مردانه کاربرد دارد. البته جدیدا در مانتو های تابستانه و پاییزه هم استفاده می شود. جنس این مدل دکمه بیشتر از فلز بوده و در رنگ های مختلف موجود است.

۱۴-دکمه فشاری

Image result for ‫دکمه فشاری‬‎

دکمه فشاری دو تکه است، مانند چهار پارچه باز و بسته می شود و نیازی به دستگاه دکمه زن ندارد. باید با دست دوخته  شود. جنس آن یا فلز است یا پلاستیک فشرده، تنوع سایز هم دارد و در همه مدل پوشاک استفاده می شود.

۱۵- دکمه قابلمه ای

دکمه ی قابلمه ای

دکمه قابلمه ای دو تکه بوده و این دکمه باید با دستگاه دکمه زن همراه با قالب ابتدا سر هم شده یا مونتاژ شود و سپس با دست دوخته شود. از نکات مثبت دکمه قابلمه ای این است که می توان تکه پارچه ای از یک کار که در حال آماده شدن است را بر روی دکمه سوار کرد و از زیبایی بالایی برخوردار است.

 

مطالب مرتبط :

کاربرد انواع دکمه ها

انواع دکمه سر دست

دکمه سر دست یا سر آستین