الیاف حیوانی
, ,

الیاف حیوانی

الیاف حیوانی

الیاف ابریشم

الیاف حیوانی

الیاف حیوانی ، بر پایه ی پروتئین از بدن حیوانات بدست آمده و پر مصرف ترین آن پشم گوسفند می باشد . از دیگر الیاف حیوانی کی توان به الیاف ابریشم اشاره نمود که از پیله ی ابریشم تولید می شود . پشم حیواناتی مانند شتر ، موی بز ، خرگوش و … نیز در دسته ی الیاف حیوانی قرار دارد . 

تولیدی پوشاک اندیشه ، بزرگترین عمده فروشی تیشرت و شلوار مشهد ارائه دهنده ی انواع تیشرت و شلوار پنبه ای ،لباس راحتی مردانه ،  لباس ورزشی مردانه ، انواع ست های تیشرت و شلوار مردانه و زنانه ، سوئیشرت مردانه و زنانه و … شما را با انواع الیاف حیوانی آشنا می کند .

الیاف پشم :

از کاربردی ترین انواع الیاف که پیشینه ای مهم و قدیمی دارد الیاف نساجی پشم می باشد . در بیان قدمت الیاف پشمی همین بس که مصریان و یونانی ها قبل از میلاد مسیح ، پشم می ریسیدند. و کم کم رواج یافت تا قرون وسطی که صنعت پشم در ایتالیا به اوج خود رسیده و به همه ی جهان معرفی شد .

خواص فیزیکی الیاف پشم 

  1. ساختمان پشم از مقطع عرضی از سه بخش : پوسته خارجی (کوتیکل) ، قسمت میانی (کورتکس) ، هسته مرکزی (مدولا) تشکیل شده است .
  2. الیاف پشم ، دارای سطحی پولکی ، مانند ساقه ی درخت خرما زیر میکروسکوپ می باشد و جهت این فلس یا پولک ها از پایین به بالا می باشد . و هرگاه فلس ها براق تر به نظر برسد دلیل آن بزرکتر بودن فلس ها است .
  3. پشم از نظر چین خوردگی در بین الیاف طبیعی سر آمد سایر الیاف است . الیاف حیوانی در دو دسته ی ضخیم و نازک قرار گرفته و الیاف ظریف دارای چین و فر بیشتری هستند .
  4. الیاف پشم در برابر رطوبت ۱۵ تا ۲۰ درصد استحکام خود را از دست داده و همچنین یه دلیل حالت ارتجاعی خود چروک پذیری کمتری دارد .
  5. حالت اسفنجی پشم ، عایق گرمای بسیار خوبی در زمستان است به همین دلیل برای البسه ی زمستانی و پالتو کاربردی می باشد . همچنین الیاف پشم هنگام جذب رطوبت ، گرما آزاد می‌کند .
  6. الیاف پشم دارای عایق الکتریسیته می باشد به همین دلیل می توان با یک پتوی پشمی فرد برق گرفته را از محل برق گرفتگی جدا کرد .

خواص شیمیایی پشم

ماده اصلی پشم کراتین است و در برابر برخی اسید ها مقاومت نشان می دهد . پشم در برابر مواد قلیایی واکنش نشان داده و همچنین سفید کننده ها نیز اثر زیان آوری بر استحکام  الیاف پشم دارند ، در شستشوی لباس های پشمی از آب سرد باید استفاده شود زیرا آب جوش خاصیت ارتجاعی پشم را از بین می برد .

الیاف ابریشم :

صنعت ابریشم در خانواده های سلطنتی چین باستان رایج بوده و در قرن پانزدهم توسط اعراب از جاده ی ابریشم به اروپا منتقل شد . همچنین قدمت ورود ابریشم به ایران به ۳۸۰۰ سال پیش بازگشته و ایران را در ردیف تولید کننده گان عمده ی ابریشم تبدیل نمود . اما بنا به دلایلی متاسفانه این صنعت رو به ضعف و نابودی گذاشت .

مطالب مرتبط :

لباس های الیاف طبیعی

تیشرت الیاف طبیعی پوشاک اندیشه