پارچه های بامبو
,

آشنایی با ۲۵ فیبر طبیعی

آشنایی با ۲۵ فیبر طبیعی

فیبر های طبیعی و الیاف طبیعی، دارای منشأ طبیعی هستند و در تولید آنها مواد شیمیایی دخیل نمی باشند ، پنبه، کتان، چتایی، کنف جزو الیاف گیاهی هستند و الیاف حیوانی شامل پشم، مو و ابریشم می باشد و الیاف عدنی مانند الیاف شیشه، الیاف کربن، پنبه نسوز و الیاف فلزی، منشأ آنها کانی‌ها میباشد. ما در ادامه در باب آشنایی با ۲۵ فیبر طبیعی صحبت خواهیم کرد .

۱- الیاف آباکا

آباکا فیبری نرم از ساقه برگ گیاه موز است که می تواند به رشته های بسیار ریز تبدیل شود.

آشنایی با 25 فیبر طبیعی

۲-فیبر Arrowroot

این فیبر از داخل درخت انگور  Arrow بدست می آید. این محصول به صورت فصلی رشد و برداشت می شود و عرضه آن بسیار محدود است. این فیبر دارای یک پوشش براق و صاف است.

Arrowroot فیبر

آشنایی با ۲۵ فیبر طبیعی

۳- الیاف بامبو

گیاه گرمسیری بامبو با ساقه های چوبی تو خالی می باشد ؛ گیاه بالغ را می توان برای تولید مبلمان و پوشش پنجره استفاده کرد . پوسته را می توان نارس استفاده کرد و پوسته داخلی را می توان برای بافت پارچه استفاده کرد .

فیبر بامبو

آشنایی با ۲۵ فیبر طبیعی

۴-پوسته بامبو

پوسته بامبو یا پوست ساقه یک برگ است که اطراف درخت بامبو را پوشش می دهد. پس از جدا شدن از بامبو، پوسته به نوارهای ظریف تقسیم می شود که برای ساخت یک رشته قوی برای بافندگی ایجاد می شود.

پوسته ی بامبو

پوسته ی بامبو

۵-فیبر موز

فیبری ضخیم و نرم که از یک شاخه درخت موز تهیه شده است. رنگ آن بستگی به شرایط آب و هوایی که در آن رشد کرده است و نحوه خشک شدن آن متفاوت است.

فیبر موز

۶-چوب پنبه

چوب پنبه از لایه درونی پوسته ی درخت بلوط گرفته میشود ، از آنجایی که تنها چوب پنبه برداشت میشود ، درخت سالم باقی می ماند، تولید چوب پنبه به عنوان دوستدارمحیط زیست و پایدار محسوب می شود.

چوب پنبه

۷-فیبر پنبه

فیبر نرم پنبه یک نخ تولید می کند که از آن پارچه ای قوی و قابل تنفس تولید میشود ، پارچه های پنبه ای بیشترین کاربرد را در سراسر جهان دارند ، و انواع لباس های پنبه ای ، لباس ورزشی پنبه ای ، لباس راحتی پنبه ای ، انواع پوشاک بچه گانه و … از آن تولید میشود .

پنبه

آشنایی با ۲۵ فیبر طبیعی

۸- الیاف کنف

یکی از قدیمی ترین و پرکاربرد ترین الیاف جهان، الیاف کنف دارای طیف گسترده ای از کاربردهای از جمله بافت طناب و بافت پارچه است.

فیبر کنف

۹-موی اسب

فیبری درشت  وخشک است که به طور کلی برای نرم شدن با نخ های دیگر مخلوط میشود . این فیبر دارای درخشندگی بالا و دوام بسیار زیاد است.

Horsehair

آشنایی با ۲۵ فیبر طبیعی

۱۰-جوت

جوت یک فیبر گیاهی طولانی، نرم و براق است که می تواند به نخ های قوی و یا بافته شده در حالت طبیعی خود برگردد.

Jute
۱۱-الیاف کتانی / کتان

فیبر گیاهی است که می توان در حالت خام از آن استفاده کرد اما اغلب برای ساخت کتانی آن را اصلاح می کنند . کتانی راحت است و بافتی مشخص شده دارد، پارچه کتانی یک پارچه متنوع است که دارای الگوی طبیعی است.

Linen / Flax

۱۲- میکا شن

شن و ماسه میکا شامل ماسکوییت، معدنی است که به راحتی به شن و ماسه خرد شده تقسیم می شود که خواص بازتابی با ظاهری نرم و براق دارد.

Mica Sand

۱۳- فیبر نخل

فیبری با دوام، از درخت نخل به دست می آید که در صورت تمیز بودن، به راحتی در رنگ های مختلف رنگ می گیرد.

Palm
۱۴-پاندان

یک گیاه گرمسیری که دارای ویژگی های مشابه به چمن سخت است. این گیاه معمولا برای غذاهای آسیایی جنوب شرقی استفاده میشود .

Pandan
۱۵-کاغذ / چوب پالپ

یک ماده فوق العاده نازک ساخته شده از الیاف چوب که از لحاظ مکانیکی خرد شده و کشش داده شده است. مواد فیبر قلیایی اغلب قبل از بافندگی برای قوی تر شدن به هم متصل می شوند.

Paper / Wood-Pulp
۱۶- فیبر رافیا

فیبر Raffia به طور وسیع در سراسر جهان استفاده می شود ، که از قسمت غشا هر برگ تولید می شود. این غشا برای ساخت یک فیبر نازک استفاده میشود  که می تواند به عنوان به پارچه های رنگی تبدیل شود .

Raffia

۱۷- فیبر رامی

رامی بومی آسیا است ، الیاف ساقه ی گیاه رامی به اندازه کافی قوی هستند تا به رشته های نازک تبدیل شوند و در عین حال نرمی و لطافت بافت خود را دارا باشند.

Ramie
۱۸- نی River

گیاه تو خالی مانند که در تالابهای گرمسیری به فراوانی رشد می کند. هنگامی که خشک می شود، نی ها به ویژگی های چوب را به خود میگیرند.

River Reed
۱۹- گیاه دریایی

علف هایی که در آب های شور رشد می کنند. هنگام خشک شدن، این گیاهان بسیار سفت می شوند.

Sea Grass

۲۰- فیبر سیسال

فیبر سخت از گیاه آگوا (agave). طول عمر فیبر ها هنگامی که خشک و درهم آمیخته می شود، افزایش می یابد.

Sisal

۲۱-الیاف وتیور

یک فیبر درشت از ریشه گیاه وتیور است که هنگام خشک شدن سخت می شود. رایحه پایدار و ملایم آن معمولا در عطر و ادکلن استفاده می شود.

Vetiver
۲۲-والنگی (Walingi)

فیبری گیاهی بومی در جنوب اقیانوس آرام است. هنگامی که خشک شد، طبیعت متنوع آن را به راحتی قابل تشخیص است.

Walingi

۲۳- سنبل آبی

گیاهی توخالی و است .

Water Hyacinth
۲۴ – نیلوفر آبی

ساقه های بلند نرم و در عین حال قوی دارد ، تنها گیاه بالغی که دارای قدرت برتر و یکنواخت است.

Water Lily
۲۵-پشم

پشم از  گوسفند جدا شده است، پشم فیبر طبیعی هاردی است که دارای قابلیت پوشیدنی بالا و خواص بازدارندگی عالی است.

 Wool

این مطلب توسط تولیدی و عمده فروشی پوشاک مشهد اندیشه تهیه شده است .