,

نخ پنبه پلی استر

نخ پنبه پلی استر :

نخ پنبه پلی استر جزو نخ های ترکیبی می باشد . نخ های ترکیبی ترکیب یک یا چند نوع الیاف با ساختاری جدید و ویژگی های جدید است .

نخ های ترکیبی در تولید نخ ، فرایند ترکیب الیاف از نوع های مختلف ، اندازه ، ضخامت ، یا رنگهای مختلف برای تولید نخ می باشد . نخ های ترکیبی قبل از ریسیدن بدست می اید و دارای ویژگی های مانند استحکام یا دوام بالاست این کار باعث کاهش هزینه تولید نخ های گران قیمت می شود. ترکیب همچنین به فرایند ترکیب  واحدهای کوچکتر با یکدیگر می باشد تا نتایج یک شکلی بدست اید .

ویژگی های الیاف پلی استر :

نخ های پنبه پلی استر محکم هستند و در برابر پارگی دارای مقاوت بالایی هستند و این موضوع  به خاطر ویژگی الیاف پلی استر که دارای خاصیت الاستیکی بالایی نسبت به پنبه است . همچنین پلی استر آب نمیرود و تغییر شکل نمی دهد .الیاف پلی استر دارای خواص مهمی همچون استحکام بالا، برگشت پذیری و ثبات ابعادی مناسب ، مقاومت سایشی مقاومت در برابر نور خورشید و مواد مورد استفاده در خشک شویی از جمله سفید کننده ها هستند که به محصولات تهیه شده از این الیاف دوام بیشتری می بخشد .

پلی استر پنبه با به کارگیری ماشین الات دو الیاف پنبه و پلی استر را ترکیب میکنند . نسبت ترکیب این نخ ها  معمولا ۶۵ %  پنبه و ۳۵%  پلی استر یا ۵۰ % پنبه و ۵۰% پلی استر می باشد .ثبات رنگ از دیگر ویژگی های پلی استر می باشد .

نخ پنبه پلی استر‬‎

نخ پنبه پلی استر

الیاف پلی  استر به دو صورت سالید و هالو تقسیم می شوند الیاف سالید الیاف تو پور که برای صنایع پوشاک و کیف و کفش ومنسوجات نبافته و صنایع خودروسازی و هواپیمائی ریسندگی تا حدودی صنایع موکت سازی اشاره کرد الیاف هالو به معنای توخالی یعنی اگر هر تار این نوع الیاف را با چشم الکترونیکی مشاهده نماییم هر تار این الیاف تو خالی می باشند این خاصیت فیزیکی باعث می شود الیاف خاصیت ارتجاع پذیری و فنریت پیدا کنند این الیاف در صنایع پر کن از قبیل مبلمان و عروسک سازی استفاده می شوند .