انواع پارچه ها
, ,

تولید فیبر نساجی از گیاهان 

تولید فیبر نساجی از گیاهان

تولید فیبر نساجی از گیاهان 

تولید فیبر نساجی از گیاهان

 تولیدی پوشاک اندیشه ، بزرگترین عمده فروشی تیشرت و شلوار مردانه ، لباس خواب مردانه ، لباس ورزشی مردانه ، ست کت پیژامه ی مردانه ، بلوز شلوار پسرانه، سوئیشرت شلوار مردانه و زنانه و… در مقالات پیشین با اشاره ای به تولید لباس با الهام از طبیعت به بهره برداری صحیح از منابع طبیعی و حفظ محیط زیست اشاره نمود ، در این مقاله نیز با تاکید برحفظ محیط زیست و منابع طبیعی به بررسی تولید فیبر نساجی از گیاهان در صنعت پوشاک مانند : گیاه موز ، برگ های آناناس و پوسته ی نارگیل می پردازد .

طبق یک گزارش در مورد مصرف فیبر که در سال ۲۰۱۳ منتشر شد ، یک سوم مصرف فیبر نساجی از گیاهان در صنایع کاربرد دارد .

ساقه ی موز:

تحقیقات نشان داده است که تنها ۳۷ کیلوگرم ساقه ی موز برای تولید یک کیلو گرم فیبر کافی می باشد اما هر ساله حدود یک میلیارد تن ، گیاه موز به هدر می رود .

در سال ۲۰۱۲ ، موسسه تحقیقات نساجی فیلیپین اعلام کرد از مزارع موز در این کشور می توان بیش از ۳۰۰ هزار تن فیبر تولید کرد .

امروزه شرکت هایی معتبر با شناخت پتانسیل های گیاه موز اقدام به تولید پارچه از این محصول نموده و با ایجاد نگاهی نو و خلاقانه در زمینه ی تولید پوشاک از برخی محصولات ، اقدامات سازنده ای انجام داده اند . پارچه های تولید شده از ساقه ی موز ، مشابه بافت کنف و بامبو داشته و برای تهیه ی کت ، دامن و شلوار مناسب می باشند .

برگ های آناناس :

در تحقیقات فراوانی که برای استفاده از محصولات کشاورزی در زمینه ی تولید البسه و پوشاک و همچنین یافتن جایگزینی مناسب برای چرم طبیعی صورت گرفته ، شخصی به نام کارمن هیجوسا ، ایده ی ساخت جیر از میوه ی آناناس را داد .

در گذشته حدود ۲۵ میلیون تن میوه ی آناناس برداشت می شد اما متاسفانه برگ های آن بدون استفاده از بین می رفت اما امروزه از برگ های دور ریختنی محصولاتی ارزانتر از چرم طبیعی مانند : روکش خودرو ، لباس ، کیف ، کفش و … تولید می شود .

پوسته نارگیل :

نارگیل اغلب به عنوان “درخت زندگی” نامیده می شود ، و ارزش آن فراتر از گوشت ، شیر و آب است . کوفته های میوه دارای ویژگی های فیبری هستند . یک هزار نارگیل می تواند ۱۰ کیلوگرم فیبر تولید کند و معمولا هر ۳۰ تا ۴۵ روز برداشت می شود .

شرکت های پوشاک از ترکیبی از پوسته نارگیل و مواد آتشفشانی در تولید لباس استفاده کرده و با تکیه با موادی دیگر لباس های ورزشی مناسب طراحی شده است .

خواص پارچه های تولید شده از پوسته ی نارگیل :

  1. خشک شدن سریع : البسه ی تهیه شده از نارگیل ، پس از شستن و یا تعریق به میزان ۹۲ درصد زودتر از پارچه های پنبه ای خشک می شود .
  2. کنترل بوی بدن : ملکول هایی که منشا بو در لباس هستند جذب این پارچه می شوند .
  3. دوام بالا : این نوع پارچه ها از طول عمر بیشتری نسبت به پارچه های بامبو و پنبه برخوردارند .
  4. محافظت در برابر اشعه ی خوشید
  5. مقاومت در برابر چین و چروک

 مطالب مرتبط :